Opodatkowanie wynajmowanego mieszkania

Kiedy wynajmujesz własne mieszkanie, bez wątpienia zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda dużo osób wynajmuje swoje mieszkania bez opłacania podatku, jednak bez wątpliwości nie polecamy takiego pomysłu, bo może to sprawić duże problemy.

Gotówka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Najemcy są naprawdę różni, a kiedy poróżnicie się w jakiejś sprawie, taka osoba może złożyć na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wówczas musisz liczyć się z drobiazgowymi kontrolami i dużymi problemami, a także oczywiście wymogiem opłacenia zaległych podatków.

Aktualnie trudno jest znaleźć istotnie nietuzinkowy serwis. Jeśli masz analogiczny kłopot, to zalecam ten portal. Są tam zamieszczone fascynujące kwestie.

Jeśli zatem nie chcesz mieć problemów, bez wątpliwości bardzo polecamy Ci zawarcie z wynajmującym umowy i wysłanie jej do urzędu skarbowego. Wówczas zostaniesz poproszony o wybór jednego ze sposobów rozliczania podatków.

metafora kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Możecie rozliczyć podatek od wynajmu w taki sposób, że bez wątpliwości nie będą one ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania można rozliczyć jako przychód osoby fizycznej jak również jako przychód osiągany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kiedy zdecydujesz się na którykolwiek z tych sposobów, wówczas musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wybrać podatek obliczany ryczałtem lub podatek rozliczany jako procent od uzyskiwanych dochodów. Zwykle zawsze wybór w ogóle nie jest taki oczywisty i zależy w dużej mierze od wielu zmiennych – czym jest podatek za wynajem?.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystny wybór opodatkowania procentowego, w przypadku drugiego zaś – zdecydowanie na odwrót. Jeżeli masz trochę czasu, na pewno dobrym pomysłem będzie wybranie się do doradcy podatkowego. Taka osoba na pewno poradzi Ci najbardziej opłacalną w Twoim przypadku opcję.

Podobnie ciekawy tekst odnajdziesz pod tym hiperłączem (http://dromet.pl/) – przekonasz się, że jest bardzo wciągający, zatem zobacz go.

Jeżeli masz w planach wynajem długoterminowy, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na taką radę. Nawet jeśli zainwestujesz w to mnóstwo pieniędzy, będzie to dla Ciebie wielce opłacalne. Dochody z comiesięcznego wynajmu zdecydowanie są tego warte – tym bardziej, że można zaoszczędzić naprawdę sporo.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *