Studia – czy w dzisiejszych czasach warto?

Wybór drogi życiowej nie jest z reguły łatwy. Najczęściej jest on dużym dylematem. W okolicach matury to podstawowy temat rozmów między młodymi ludźmi. Wszyscy oni myślą nad tym, co robić, na czym się skupić, jak zaplanować swoje przyszłe życie. Dotychczas bardzo modne były szkoły wyższe i niemalże wszyscy w związku z tym wybierali się na studia. Sądziło się, że gwarantują one przepustkę do kariery, światłej przyszłości i bardzo dobrej pracy. Teraz już patrzy się na to trochę inaczej. Młodzi ludzie zauważyli, że same studia nic nie dają, a często można sobie lepiej poradzić wręcz ich nie mając.

studia

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Przecież czas, który przeznaczylibyśmy na uczelniane wykłady bądź ćwiczenia, można przeznaczyć na zdobywanie praktycznego doświadczenia na rynku pracy i na rozwijanie swoich umiejętności. Dzięki temu mając dwadzieścia cztery czy dwadzieścia pięć lat można mieć już jakiś zawód i mieć pojęcie na temat tego, co chcielibyśmy robić i w którym iść dalej kierunku. Natomiast studenci często, wychodząc z uczelni, nie mają niestety większego pojęcia co dalej robić, gdzie się kierować i na czym skupić –
Jeżeli jednak postanowimy iść na studia, niełatwy jest także sam wybór kierunku, który wartałoby wybrać. Powinien być on zgodny z predyspozycjami, umiejętnościami i zainteresowaniami danej osoby. Jeśli lubi ona na przykład matematykę, powinna pomyśleć o zainicjowaniu studiów na politechnice. Jeżeli z kolei przepada za podróżami, świetnym pomysłem może być turystyka i rekreacja.

Oczywiście wiele się dziś mówi o mniej bądź bardziej przyszłościowych kierunkach. Nie ma się co oszukiwać – istnieją przecież takie, po jakich łatwiej jest dostać pracę, gdyż gwarantują nabycie konkretnych umiejętności oraz takie, po jakich ciężej dostać pracę. Wiedza zdobyta na tych drugich jest na ogół bardzo płynna i mało konkretna, dlatego absolwenci nierzadko w zupełności nie wiedzą, gdzie skierować swoje kroki po zakończeniu studiów. Jak zatem wybrać naprawdę dobry kierunek?

rozmowa kwalifikacyjna
Można skupić się na racjonalnym myśleniu, można kierować się sercem i upodobaniami, ale można spróbować również pokusić się o rozsądny kompromis. Coraz więcej osób również decyduje się na rozpoczęcie dwóch kierunków studiów, dzięki czemu mają oni więcej możliwości i większe szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia – .

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *