Jak mądrze uniknąć sporów patentowych

Chociaż zasadniczo wiadomo, że trzeba chronić swoje pomysły, stosunkowo niewiele krajowych firm dba o swoje profity w tym zakresie. Należy wspomnieć, że polskie firmy zgłosiły w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż przykładowo angielskie. Dlatego też nie da się nie dostrzec, że dystans w innowacyjności między Polską a zagranicą istnieje w coraz szerszej skali. Z drugiej strony warto podkreślić, że równocześnie europejskie firmy ugruntowują swoją pozycję na polskim rynku, gdyż każdego roku rośnie liczba obowiązujących w Polsce patentów rejestrowanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów zasadniczą przyczyną tej sytuacji jest opieszałość regionalnego sektora przedsiębiorstw. Co interesujące tego typu dylematów nie mają insytucje akademickie, które znacznie częściej zgłaszają swoje pomysły do Urzędu Patentowego.

prawo

Oczywiście nawet opatentowanie swojego pomysłu nie daje nam pewnej protekcji przed plagiatem. Jednak jeśli mamy tego tupu dokument mamy możliwość walczyć z konkurencją na drodze sądowej.

Będzie nam przyjemnie, jeśli poświęcił kilka cennych chwil i przejrzał następny post na ten temat. Pod podanym linkiem czeka na Ciebie ciekawy wpis (https://www.winski.pl/zwalczanie-nieuczciwej-konkurencji.html).

Niekiedy warto więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Naturalnie nie należy samodzielnie mierzyć się z sytuacją. W tym celu możemy zatrudnić dobrą kancelarię, która w swojej standardowej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Przeważnie tego typu spawami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, najczęściej prawnik (zobacz adwokat wrocław rozwód) bądź inżynier, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie i świadczy pomoc prawną przedsiębiorstwom, instytucjom oraz indywidualnym klientom w zakresie własności przemysłowej (kontynuuj czytanie o sporach patentowych).

Interwencja rzecznika patentowego jest również niezbędna w przypadku gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Warto mieć świadomość, że udzielone przez Urząd Patentowy patenty często mogą stać się przedmiotem sporu. Wtedy sprawa jest rozstrzygana w sądzie. Najtrudniejsze spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi koncernami i ciągną się latami. Najczęściej jednak ze stron wnosi o unieważnienie praw wyłącznych lub stwierdzenie ich wygaśnięcia. Na przykład głośny być spór dwóch firm z branży mobilnych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia istotna, że mówiono o niej we wszystkich mediach. Groźną decyzję Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Stanów Zjednoczonych, który ją anulował, wyjaśniając, że zakaz sprzedaży produktów Appla miałby zły wpływ na amerykańską gospodarkę.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *