Jak egzekwować swoje prawa?

Większość Polaków ma niewielką wiedzę na temat polskiego prawa. Nie powinno to nikogo dziwić, zważywszy na fakt, że przepisy zmieniają się rzeczywiście bardzo często. Właśnie z tego względu, jeśli ma się jakiekolwiek kłopoty, warto udać się do specjalistów, którymi są chociażby radcy prawni w Krakowie. Nadal tylko niewielka liczba pracowników ma świadomość własnych praw i chce je egzekwować. Jak w takim razie walczyć z nieuczciwymi pracodawcami?

radca prawny

Autor: itupictures
Źródło: http://www.flickr.com
Co najważniejsze, należy naprawdę dobrze znać prawo – więcej na ten temat tutaj – pracy. Źródłem wymaganych informacji jest rzecz jasna Kodeks Pracy, który może okazać się niezwykle przydatny, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych, gdy pracownik nie wie, jakie są jego prawa oraz obowiązki. Postanowienia Kodeksu Pracy powinien znać każdy pracownik. Poza tym, jeżeli mimo przestudiowania przepisów, ciągle nie wie się, co zrobić w określonej sytuacji, warto pójść do radcy prawnego.

Dzisiaj w każdym większym mieście funkcjonuje nawet kilku specjalistów. Jeżeli jednakże nie ma się czasu na taką wizytę bądź w okolicy miejsca zamieszkania nie działa żadna kancelaria, o poradę można poprosić telefonicznie lub mailowo. Oczywiście, zazwyczaj wymagane jest uiszczenie stosownej opłaty, jednak nie jest ona wysoka. Taka konsultacja da możliwość na rozwiązanie problemu, a radca prawny będzie potrafił zaproponować konkretne rozwiązania. Alternatywą dla osób,

prawo

które poszukują porady prawnej w temacie prawa pracy, ale nie dysponują funduszami, są specjalne fundacje i kancelarie, które pracują pro bono, nie wymagając jakichkolwiek opłat. W internecie bez kłopotu można sprawdzić, gdzie w okolicy miejsca zamieszkania najbliżej znajdują się podobne instytucje.

Pracownik oczywiście nie powinien godzić się na rozwiązania, jakie w jakikolwiek sposób naruszają jego bezpieczeństwo. Jeśli ma się wątpliwości, dotyczące tego, czy pracodawca postępuje prawidłowo, najlepiej sprawdzić w kodeksie bądź zaczerpnąć rady fachowca. Przede wszystkim, pracownicy nie mogą bać się na każdym kroku straty pracy, jako że dzisiaj istnieje prawo, jakie ich chroni, trzeba wyłącznie umieć z niego odpowiednio skorzystać. Dużo potrzebnych informacji można odszukać w internecie. Warto o tym pamiętać.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *