Użycie blachy o powiększonej wytrzymałości

Blacha – półprodukt który ma tyle przeznaczeń ilu jest użytkowników. Prostym, i chyba najbardziej popularnym zastosowaniem są blaszane puszki. Wykorzystujemy je na co dzień, choćby nabywając karmę dla kotów, albo kiedy zabieramy puszkę do plecaka wybierając się na górską wycieczkę.

Blacha

Autor: Mark Fickett
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna nie są to jedyne użycia tego popularnego tworzywa. O wiele poważniejsze użycia blachy to na przykład butle gzowe oraz inne pojemniki na gazy technologiczne. Robione są one z jednego arkusza blachy (zapoznaj się z ofertą blach ocynkowanych) za pomocą wyspecjalizowanych pras jak też innych narzędzi. Idzie między innymi o to, żeby rzeczony pojemnik posiadał jak najmniej słabych punktów które mogłyby powodować jakiekolwiek nieszczelności. Odmienne użycia tego materiału możemy czasem widzieć w filmach podróżniczych, gdzie widzimy mnóstwo afrykańskich domków – z blachy naturalnie.

W zależności od przeznaczenia blachy mogą mieć różne właściwości. Dobrym przykładem są tutaj produkty Hardox. Wyroby te używamy przede wszystkim w przemyśle wydobywczym, gdzie niezbędne są blachy >> więcej opinii pod linkiem http://www.hmlnosewicz.pl/ trudnościeralne (sprawdź ofertę – ) dla przykładu wykorzystywane jako element pasa transmisyjnego. Elementy te pracują bowiem w niełatwych warunkach, znacznym zapyleniu bądź też mocno trą o powierzchnie (na przykład lemiesz w pługu odśnieżającym). Trudnościeralne blachy stosujemy również jako elementy składowe, np. chodników ruchomych pracujących pod dużym obciążeniem, tak by przedłużyć żywotność w największym stopniu obciążonych części przez co zagwarantować jej dłuższą, bezusterkową pracę.

Blacha gięta

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Jednakże najbardziej powszechnie wykorzystuje się trudnościeralne blachy w rolnictwie. Machiny rolnicze pracują pod znacznym obciążeniem, co wymaga aby blacha z której są one zrobione była w największym stopniu trwała na tracie. Wykorzystywane są one w rozlicznych machinach rolnych, w których ważne jest nie tylko żeby element się nie starł przez tarcie, ale także zachował swą ostrość. Co ciekawe, tak powszechnie stosowane w rolnictwie urządzenie jak pług (w jakiego konstrukcji także wykorzystuje się trudno ścieralne blachy) użytkuje się dla przykładu również w armii do półautomatycznego rozpinania kabli bądź drążenia dołów strzeleckich. Trudnościeralne blachy (czytaj dalej) używa się również szeroko w budownictwie.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *