Jakie zmiany w regulacjach dotyczących Kodeksu Pracy i ZUS czekają nas w 2015 roku?

W przyszłym roku, jak zwykle, możemy spodziewać się podniesienia kwoty, którą prowadzący działalność gospodarczą są zobligowane przekazywać na składki ZUS 2015. Taka zmiana odbywa się co roku – ze względu na sposób ustalania ich wysokości zależnej od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Analizując aktualne informacje na temat przyszłorocznego budżetu, już teraz możemy przyjąć, iż w 2015 roku prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do przekazania mniej więcej 1100 zł. To, jak łatwo obliczyć, stanowi prawie 700 zł więcej w ciągu roku. Jedynie składka zdrowotna nie ulegnie zmianom. Okres zimowy przynosi także zmiany przepisów. Na szczęście wiele z nich pozostanie bez zmian. Już teraz możesz zacząć śledzić portale księgowe, aby mieć ciągły dostęp do informacji o nowościach.

Te informacje pochłonęły Cię zupełnie? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej kancelaria prawna częstochowa danych na pozostałych witrynach – odnajdziesz je, klikając w odnośnik poniżej.

pieniądze w walucie euro

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Jak donosi jedno z największych tego typu wydawnictw, sprawą, która najbardziej interesuje czytelników jest pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe. Sytuacja ta ma miejsce pewnie dlatego, iż osoby zatrudnione na umowach o pracę chcą w swoisty sposób skontrolować czy wypłacający wynagrodzenie nie pomylił się w obliczeniach. Odpowiadając na to pytanie – wynagrodzenie chorobowe to zazwyczaj 80% podstawy wymiaru, a mówiąc prościej 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy choroba (zobacz jak obliczyć chorobowe kalkulator) powstała wskutek wypadku przy pracy, w drodze do lub z pracy, a także w przypadku choroby w okresie ciąży.

Następnym istotnym pytaniem, jest pytanie o wymiar urlopu wypoczynkowego. Tak jak poprzednio, w tym przypadku dotychczasowe regulacje nie ulegną zmianie. Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie ma możliwości rezygnacji z tego prawa. Ile konkretnie dni mu przysługuje, zależy przede wszystkim od tego jak długo pracuje, a także od tego, czy jest to jego pierwsza w życiu praca na podstawie umowy o pracę czy kolejne zatrudnienie.

Wymiar urlopu wypoczynkowego, na podstawie przepisów, w zależności od wcześniej wspomnianych czynników, ma długość:
– 20 dni – dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,
– 26 dni – dla osób zatrudnionych ponad 10 lat. (Sprawdź składki ZUS 2015)
Do okresu zatrudnienia powinno się wliczyć także dodatki przysługujące za edukację. Ile lat za jaki rodzaj szkoły – określa również kodeks pracy.

Aby uwolnić się od konieczności indywidualnego poszukiwania tych informacji, możemy zdecydować się na umowę z biurem rachunkowym, albo samodzielną księgową.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *