Na czym nie warto oszczędzać?

Oszczędzanie – rzecz święta. Jednak, nie w każdej sytuacji taka forma szanowania oszczędności popłaca. Można rzecz jasna zaoszczędzić na artykulach spożywczych, na chemii, na autobusach czy paliwie jeżdżąc do pracy rowerem, nie wolno jednocześnie w tym temacie przekroczyć kilku granic, kilka dziedzin, gdzie oszczędzanie zamiast się opłacać sprowokuje nam kłopoty. O jakich dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie oszczędzajmy na swojej edukacji. Może brzmi to niejasno, lecz postaram się wytłumaczyć to zagadnienie. Weźmy przykładowo jakieś nasze zainteresowanie, pasję, jaką staramy się rozwijać. Wierzymy, czujemy podświadomie, że to jest nasza droga życiowa, jakie nie dość, że może przynieść pieniądze, to gwarantuje coś istotniejszego: spełnienie z tego, co się robi. Lecz jak wszyscy wiemy, pasja kosztuje, tak więc gdy pojawia się kwestia kupna nowej książki czy szkolenia, szybko analizujemy, jak dużo nas to wyniesie i… często rezygnujemy. A to błąd, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie powinniśmy oszczędzać. Inwestycja w siebie, to najbardziej obiecujący prognostyk na przyszłość.

Nie należy też rezygnować z ubezpieczeń. Wielu ludzi to lekceważy, twierdząc, że przecież nie ma prawa się nic wydarzyć, że nie ma sensu myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się wydarzy, to sobie poradzimy. A za parę miesięcy zjawia się niespodziewanie nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Miejmy więc na uwadze, iż ubezpieczenie jest naszą gwarancją na przyszłe lata. ubezpieczenie mienia ruchomego majątku zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, którą należy mieć.

No i przede wszystkim nie powinniśmy oszczędzać na dzieciach. Dzieci [alimenty adwokat warszawa] mają głowy pełne pomysłów, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy pozwalać im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś angażuje nie odmawiajmy mu możliwości zgłębiania nowej wiedzy. Chce książkę czy grę, jaka rozwija wyobraźnię? Kupmy! Chce pojechać w jakieś miejsce? Zabierzmy go tam! Oczywiście, nie mówimy tu o zachciankach, tylko o rozsądnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przerodzić się w najprawdziwszą pasję życiową naszego dziecka.

Pewnie wszyscy trochę oszczędzamy, to przecież normalne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba tylko najbardziej zamożni. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach mało istotnych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na naprawdę ważnych sprawach, które mogą przynieść sensowne efekty w przyszłości.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *