Co dzieje się z mieniem przejętym dłużnika przez komornika? – parę najważniejszych informacji w tym obszarze

Przejęcie mienia przez instytucję komorniczą nie jest dziś rzadkością. Naruszający prawo i korzyści innych dłużnicy tracą przez swoje postępowanie mienie – od pojedynczych akcesoriów po duże posiadłości. Przedmioty, które przeszły do komornika są też oddawane pod licytacje, których przebieg jest udostępniany do publicznej wiadomości.

zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Rzeczy, które posiadł komornik, a które nie zostały oddane do obrotu w handlu, podlegają licytacji. Nie wszystkie przejęte własności rzecz jasna nadają się do obrotu i oddania ich właściwemu przedsiębiorcy. Jeśli tak jest lub po prostu nie ma możliwości wyprzedaży, na wniosek wierzyciela komornik przekazuje mienie pod licytacje.

Są to decyzje instytucji komorniczych – to one decydują o konkretnym sposobie zbycia rzeczy. Strony kancelarii komorniczych w większości miast zawierają ogłoszenia, bogate w szczegółowe informacje i koszty licytowanego mienia. Przedstawiają one licytacje tego mienia, które w danym momencie znajduje się w posiadaniu komornika. Na obwieszczeniu o licytacji własności znajdziemy, poza paroma detalami jak miejsce i godziny licytacji, także cenę wywoławczą, osobiste dane komornika czy numer konta do przelewu kwoty za mienie. Obojętnie przy tym czy licytacje komornicze zachodniopomorskie dotyczą samochodów, większej nieruchomości czy budynku przemysłowego – kliknij w źródło.

Wytyczne postępowania z własnością przejętą przez komorników ustala kodeks cywilny.

Czy masz ochotę poznać dodatkowe teksty na opisywany tu problem? Kliknij więc ten link i przeczytaj więcej porad na stronie (http://10lombard.pl/kontakt/) o zbliżonej tematyce.

Najważniejsze przepisy w tej sprawie nowelizowano przez kilka dobrych lat. Obecnie szybkim sposobem przejrzenia własności komorniczych oddanych pod licytacje jest przegląd lokalnych i centralnych stron komorniczych. Ważniejszą z nich jest strona Zobaczymy tam sporo ważnych licytacji, oddzielne dla nieruchomości, oddzielne dla ruchomości (czyli innych dóbr materialnych). Jak to w przypadku rozbieżnych licytacji, progi kwot są ogromne – od kilkunastu złotych do całych milionów: .

Koszty mienia przejętego przez komornika, podlegają ustaleniu przez rzeczoznawcę. Zapisy Kodeksu Cywilnego regulują cenę wywołania w pierwszym terminie publicznej licytacji na trzy czwarte ceny szacunkowej. Brak ofert w tym terminie skutkuje obniżeniem ceny wyjściowej do połowy kwoty wartości oszacowanej.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *