Odnośnie tego, iż niezwykle korzystnie jest uczyć się słowiańskich języków

Większość patrzy na zachód, wyjeżdża tam i uczy się języków germańskich czy romańskich, mniejsza zaś ilość ludzi sięga wzrokiem bliżej, gdzie nie trzeba nawet wytężać wzroku, ażeby zobaczyć naszych bliższych sąsiadów. Mowa o krajach, w jakich dogadują się, tak jak my, językiem z grupy języków słowiańskich. Które to kraje i dlaczego jest sens się im lepiej przyjrzeć, a może i rozpocząć uczyć się jednego ze słowiańskich języków?

książki do nauki języków obcych

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowa zasada jest taka, że im bardziej za wschodnią granicę tym mocniej język rosyjski panuje. Nie rozchodzi się tylko o taką kwestię, że Federacja Rosyjska jest obszarowo najpotężniejszym krajem na świecie, więc pogadasz w tym języku w wielu miejscach, lecz także, ważne jest to, że w krajach sąsiadujących z Rosją, jak Ukraina oraz Kazachstan także dogadasz się w tym języku.

Tak to już bowiem przez wieki się wytworzyło, że język rosyjski był najważniejszym z języków i tego typu stan trwa do dzisiajj. Rosja to kraj, który rzuca cień na inne państwa i bezdyskusyjnie rządzi w obszarze postsowieckim, jeśli zastanawiamy się właśnie nad Wschodem, jako o miejscu zawierania transakcji to rosyjski (źródło artykułu) jest niezbędny. Dzięki takiej sytuacji nieźle rozwija się rynek translatorski. tłumaczenie języka rosyjskiego (pomocne źródła) to coraz częstsze zlecenia, szczególnie dla biznesmenów, którzy przeprowadzają w tamtym regionie swoje sprawy, a ich język rosyjski dobry jest do konwersacji, ale nie do tłumaczenia ważnych dokumentów.

A może pragniemy najzwyklej poznać kulturę mniej liczącym się w tym obszarze krajów, jak Ukraina oraz Białoruś? To interesujące, chociaż zaniedbane państwa. We wschodniej Ukrainie, co prawda porozmawiamy raczej w języku rosyjskim, lecz już na zachodzie w obiegu jest przede wszystkim ukraiński. Oczywiście wpływ ma na to historia. Białoruś jest odizolowana przez dyktatora Łukaszenkę, ale kiedyś może będzie to kraj bardziej gościnny.

Języki słowiańskie to też kraje na południu, jak Czechy, Słowacja lub kraje bałkańskie: Chorwacja oraz Serbia. Każdy z tych języków, chociaż w wielu miejscach podobny, tak naprawdę wymaga porządnej nauki. Wiedzą o tym wszyscy, którzy wychylają głowę choćby do Czech i już na starcie słyszą dziwny, niby podobny, ale trochę śmieszny, trochę swojski język. Podobnie jest w Chorwacji (na wakacje jeździ tam coraz więcej naszych rodaków) – jest coś podobnego w tym języku, lecz to ciągle obcy język.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *