Prowadzenie własnej działalności

Dla większości osób mających zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, kwestie związane z księgowością mogą spędzać sen z powiek. Właściciel firmy boryka się z takimi zagadnieniami jak podatek dochodowy, obsługa faktur, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach oraz urzędach..

Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy jest przyczyną, że wielu przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości. Wówczas, zatrwożony ilością obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem osobistej księgowej.

Mężczyzna pracujący na laptopie

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

To dobre posunięcie, albowiem zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów. Ba! Wystarczy, iż udzieli wskazówek, wskaże w którą stronę się udać, kiedy np. zeznania dotyczące VAT musimy składać w jednym urzędzie, zaś te dotyczące podatku dochodowego, w innym. Lub kiedy zmieniliśmy lokalizacje firmy. Dociekania typu: który urząd skarbowy jest dla mnie odpowiedni lub do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby. (Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Bywa również, iż rozważamy, czy wybrać działalność gospodarczą, czy też pracę będącą źródłem dochodu na cały etat. Nie ma przeszkód, by pogodzić te dwa rozwiązania. O tym jak wówczas prezentuje się podatek (czytaj też działalność gospodarcza i umowa o pracę) oraz co wskazane jest w tej sytuacji wiedzieć, również poinformuje nas księgowa. Czytaj też

Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za urlop, na jakiej zasadzie obliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Jeśli obce są nam owe zagadnienia, wskazane jest zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych kompetentnej osobie. Uwalnia ta decyzja właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na rozwijaniu biznesu. (Sprawdź minimalne wynagrodzenie 2015)
Księgowość firmy możemy również prowadzić samemu. Czy wymagane są do tego kursy (zobacz automotywacja menedżera szkolenie) księgowości? Nie, zwłaszcza jeśli w rachunkowość będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Biorąc jednak pod uwagę tempo zmieniających się przepisów, podstawowa wiedza jest konieczna.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *