Czy istnieje możliwość, że e-booki wyprą papierowe książki ale przy tym podwyższą skalę czytelnictwa?

E-book czyli elektroniczna książka jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się bardzo popularne. Przyczyniło się do tego dużo zalet takiej formy książki do których wiodącą jest mały koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo wiadomosci w nich zawartych, ponieważ takich plików nie da się redagować bez specyficznego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć parę książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Entuzjaści lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieistotne czy to beletrystyka, książki naukowe, czy komiksy. Każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie, a tutaj przykłady – elektroniczne komiksy.

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież zwykłe książki papierowe również czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną korzyścią czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, bądź przeglądać internet.

Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy również zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, także naukowych. Aktualnie dostępne są takie jak tutaj – .

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze profesjonalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, można schować go do torby czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *