Wiele osób zastanawia się, na jakich zasadach świadczą usługi komornicy i co należy do ich działań. Dobrze się tego dowiedzieć

Wiele ludzi zastanawia się, według jakich zasad świadczą usługi komornicy i co należy do ich działań. Warto się tego dowiedzieć, jeżeli kiedyś będziemy zmuszeni mieć z nimi styczność.

Zacznijmy od tego, kim jest komornik. To funkcjonariusz publiczny, który działa przy konkretnym sądzie rejonowym – . Do jego zadań należy nade wszystko wypełnianie postanowień sądów co do roszczeń pieniężnych bądź niepieniężnych, jak również zabezpieczenia tego typu roszczeń.

komornik

Aby postępowanie egzekucyjne było rozpoczęte, musi dostać klauzulę wykonalności, wtedy można zacząć wykonanie wyroku. Drugim obowiązkiem komornik (http://komornikolesno.pl/)ów jest doręczanie zawiadomień sądowych i innego typu dokumentów, jak najbardziej za potwierdzeniem odbioru. Ponadto opisywani funkcjonariusze publiczni są zobowiązani przeprowadzać licytacje komornicze (tu możesz je znaleźć) i sporządzać protokoły z realizowanych działań. Częstokrotnie wierzyciele zlecają im wyszukanie majątku dłużnika bądź odpowiedniego zabezpieczenia spadku. Warto wiedzieć, iż komornik wykonując zadania musi trzymać się zasad prawnych oraz etyki zawodowej, w innym razie może nawet utracić swoje prawa.

Każdy funkcjonariusz musi posiadać identyfikator, wydawany przez KRS. Jak on wygląda? Do jego zasadniczych elementów należą fotografia, informacje osobowe, określenie funkcji oraz zaznaczenie sądu, przy którym prowadzi swoje działania. Warto jeszcze powiedzieć o samym postępowaniu komorników. Jeżeli komornik posiada tytuł wykonawczy, zasłużony musi wpuścić go do swojego mieszkania, inaczej ten może poprosić o wsparcie policję i siłą wkroczyć do budynku, np. wyłamując drzwi. Istnieje określona lista przedmiotów, których funkcjonariusz nie może wziąć, ponieważ grozi mu za to skarga na realizowane przez niego czynności. Do takich przedmiotów zaliczają się m.in. rzeczy użytku domowego, w tym pościel czy bielizna, miesięczne zapasy żywności oraz opału, narzędzia niezbędne do przeprowadzania pracy zarobkowej przez dłużnika, jak również wiele innych przedmiotów. Kiedy komornik wykonuje swoje powinności? Od poniedziałku do piątku i w soboty, aż do późnych godzin.

Gdy przeczytasz już informacje na opisywany temat, to poczytaj także (https://adwokatjurendt.pl/) też inne materiały na ten temat – one też będą wciągające.

Robi to na własnym obszarze – przykładowy obszar działania.

Warto jest znać kluczowe informacje na temat działalności komornika, aby mieć świadomość, na co może sobie on pozwolić, co natomiast jest nieprzepisowe.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *