W jaki sposób chronić prawa do jakiegoś dzieła

W dzisiejszych czasach każdą rzecz mamy na wyciągnięcie ręki. Nieistotne, czy chodzi o książkę, czy o jakąś piosenkę. Wstukujemy hasło w wyszukiwarce internetowej i już nam się wyświetla multum stron, które oferują daną rzecz.

Co ciekawe wszystko, albo sporo za free. W Internecie ochrona praw autorskich JWP jest mocno ograniczona. Trudno jest sprawdzić źródło, które nielegalnie przekazało do użytku wszystkich dany produkt.]Ale w Polsce istnieją regulacje prawne związane z prawem autorskim i jego ochrony. Prawa autorskie ochrona tych praw pozwala na odpowiedni kierunek rozwoju kultury. Prawo to daje możliwość decydowania autorowi o tym, co stanie się z jego dziełem. Niestety, jak wspomniano wcześniej, często trudno wpłynąć na losy swojego dzieła.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

prawa (polecamy więcej pod tym linkiem) towarowy powinien zostać zgłoszony do Urzędu PatentowegoKażdy z nas zna kilkanaście znaków towarowych. Niektóre szybciej, inne po dłuższym czasie zaczynają gościć w naszej pamięć. Jednak jedno jest pewne, każdy rzecznik (polecamy więcej w serwisie) towarowy powinien zostać zarejestrowany. Rejestracja znaków towarowych JWP wiąże się ze złożeniem papierów do Urzędu Patentowego. Powinniśmy pamiętać, że znak, który chcemy zgłosić nie może naruszać praw innych osób. Ale, jeżeli znak towarowy nie będzie zgłoszony i ktoś inny zacznie się nim posługiwać możemy mieć problem z wykazaniem tego przewinienia. Dlatego pamiętajmy, że jeśli już zaczynamy coś robić, to według prawa, które ma nam ułatwić działanie na rynku. W innym przypadku ciągle będziemy się potykać o biurokrację, czyli o papiery, do których na początku nie mieliśmy głowy. To tak jakbyśmy wydali książkę i nie podali siebie, jako autora.

Nie zapominajmy, że jeśli chcemy właściwie działać trzeba zadbać o wszystko, zaczynając od biznesplanu, przez chodzenie po wielu urzędach. Jednak obecnie mamy jedno ogromne uproszczenie, jakim jest Internet. Kiedy nie mamy pewności w jakiejś kwestii możemy poszukać informacji w sieci. Można również droga internetową zgłosić nasz znak towarowy. Dlatego najpierw trzeba dobrze znać się na korzystaniu z Internetu, bo dzięki temu wszystko okazuje się o wiele prostsze. Naprawdę warto jest dowiedzieć się, co dla naszej firmy można ogarnąć w sieci, wtedy na pewno zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i środki z komunikacji zostaną w naszym budżecie.
Opracował

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *