Czy opłaca się budować działalność w oparciu o spółkę cywilną?

Założenie swojej firmy jest snem niemal niejednego Polaka. Wielu o tym śni, bo własna działalność jest ciekawą inną możliwością dla pracy na etacie. Nie trzeba się o tym przekonywać, że zarabianie w cudzej firmie nie jest proste. Nie każdy Polak się nadaje do tego typu roboty. Jednak nie trzeba się o to martwić, bo obecnie istnieją inne możliwości zarobkowania.

Do tej grupy należy chociażby prowadzenia własnej działalności w formie wybranej spółki prawnej. Czy więc opłaca się ją założyć? Spółka (zobacz likwidacja spółek) cywilna jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju możliwości organizowania własnej działalności. Jest to bardzo łatwy sposób, a także stosunkowo niedrogi.

Jeżeli użyta w tym tekście retoryka do Ciebie przemówiła, to zobacz tu tłumacz języka holenderskiego Johan Stern inne tego rodzaju wpisy – one dotyczą analogicznej problematyki.

Jednak w porównaniu do innych form spółkowania. Najbardziej cenne dla biznesmenów w niej jest to, że nie potrzeba do jej stworzenia wielu formalności. Taka spółka nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, lecz jest tylko cywilnoprawną umową. To ją wyróżnia na tle innych spółek, że nie posiada osobowości prawnej, a co za tym idzie, nie ma także swojego mienia.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

To właśnie partnerzy biorą na siebie wszystkie zobowiązania. Dzięki rozwojowi Internetu zakładanie spółki cywilnej stało się szybsze i prostsze. Nie potrzeba ruszać się z domu, by tego dokonać. Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet jest dobrą możliwością dla tych wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas. Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy na piśmie. Na szczęście nie musi być ona zawiązana w formie aktu notarialnego, co znacznie obniża koszty jej zawiązania.

Następnym krokiem jest udanie się do właściwego urzędu celem uzyskania potrzebnego wpisu do właściwego dokumentu. Jeśli ma się już owy wpis, to należy tylko zrobić zmiany w zapisie, czyli jest wymagane podanie adresu spółki i jej nazwy. Następnie należy złożyć wniosek RG-1 o wydanie numeru REGON. Trzeba go złożyć w jednostce Urzędu Statystycznego, która jest na terenie województwa. Obecnie nadanie tego numeru jest darmowe. Kolejne czynności to zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, wybór formy oraz trybu opodatkowania podatkiem dochodowym oraz złożenie wniosku VAT-R i uiszczenie stosownej opłaty w wysokości stu siedemdziesięciu złotych.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *