Suma znajdująca się na umowie o pracę bardzo często bywa dla zatrudnionego myląca.

Dostając comiesięczne pensję powinniśmy się liczyć z tym, że jedynie część należących do nas pieniędzy trafi do naszych kieszeni. Jest to wynagrodzenie netto, jakie dostajemy w dniu wypłaty, czyli rzeczywiście zarobione przez nas pieniądze. W umowie o pracę wskazane jest natomiast wynagrodzenie brutto, które najczęściej jest zdecydowanie wyższe niż wspomniane wcześniej wynagrodzenie netto.

Wynagrodzenie brutto obejmuje bowiem wszystkie obowiązkowe składki, jakie muszą zostać opłacone przez przedsiębiorcę z naszego wynagrodzenia, w tym np. składki na ubezpieczenie społeczne. Powinniśmy więc przekonać się, jak obliczyć wynagrodzenie brutto.

Kwota widniejąca na umowie o pracę bardzo często bywa dla pracowników myląca. Nasze wynagrodzenie w rzeczywistości będzie znacznie mniejsze. Warto jednak wiedzieć, że odprowadzając comiesięczne składki, możemy liczyć m.in. na bezpłatną opiekę medyczną, co także stanowi swoistego rodzaju profit. Ogólnie rzecz podsumowując, pensja (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) brutto to suma ze wszystkimi składkami, netto natomiast określa pieniądze, które otrzymujemy bezpośrednio „na rękę”.

Kilka monet

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba wiedzieć zatem, z czego dokładnie wynika różnica między netto i brutto oraz co się dzieje z naszym pozostałym wynagrodzeniem. Należy również pozyskać niezbędną wiedzę dotyczącą naszych pensji, m.in.

Czy przeczytany wątek jest interesujący, ale masz ochotę na kolejne? Chcesz zobaczyć link do wpisu (http://radca-pr.pl/oferta/prawo-gospodarcze-handlowe-i-krs/)? W takim razie zachęcamy – trzeba tylko kliknąć myszką.

czym jest rozliczenie straty podatkowej.Należy pamiętać także, iż składki nie są w całości płacone przez pracownika, gdyż pewna część opłat wynika z jego wynagrodzenia, natomiast kolejna część płacona jest przez pracodawcę. Oprócz tego w niezwykle wielu sytuacjach pracownik może liczyć na wszelkiego typu dodatki do wynagrodzenia. Poza tym pieniądze należą się m.in. za nadgodziny, które czasem spędzamy w pracy. Wielu zatrudnionych może liczyć także na rozmaitego typu prowizje, jakie zazwyczaj uzależnione są od wielkości osiągniętego obrotu przez daną osobę.

.

Rzecz jasna bardzo dużo osób z naturalnych względów narzeka na obowiązek regularnego uiszczania składek. Z drugiej strony jednak powinniśmy pamiętać, iż część tych środków ma za zadanie zagwarantowanie nam m.in. możliwości bezpłatnego leczenia się. Oprócz tego cześć tej kwoty przeznaczona jest na poczet świadczeń emerytalnych.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *