Dyrektorzy odpowiednio powinni rozumieć określenia powiązane z księgowością

Czy dotyczy nas zwolnienie z kasy fiskalnej?

Mając swoją działalność gospodarczą, do tej chwili nie wszyscy zmuszeni byli mieć uruchomione kasy fiskalne, co sprawiało, że nie musieli się rozliczać idealnie z tego co zyskali, a ich kontrahenci nie dostawali potwierdzenia.

Jednak co roku odmienia się ilość branż, które są zwolnione z posiadania takiej kasy i przez to warto być na bieżąco z tymi wszystkimi informacjami, tak żeby wiedzieć, czy zwolnienie (zobacz zwolnienie lekarskie po podpisaniu porozumienia stron) z kasy fiskalnej, cały czas dotyczy także naszą branżę. Teraz trwają prace nad zmianą tej ustawy, po której w kasy będą musieli się zaopatrzyć mechanicy samochodowi, prawnicy czy lekarze, a więc grupy, które do tej pory były z tego zwolnione, a które zarabiają naprawdę pokaźne kwoty. Tym bardziej należy przypilnować tych zmian, ponieważ w przeciwnym razie mamy szansę płacić spore odsetki za zwłokę, zarówno w zamontowaniu takiej kasa fiskalna, jak też w rozliczaniu się z zarobionych pieniędzy, a wartość takich odsetek może okazać się na pewno duża.

Kasa fiskalna

Autor: kleuske
Źródło: http://www.flickr.com

Faktura vat zaliczka powinna zostać właściwie rozliczana

Kiedy proponujemy swoje usługi z pewnym przesunięciem względem zgłoszonego zlecenia, to pragniemy posiadać świadomość, że kontrahent się nie rozmyśli oraz nie będziemy stratni. Dlatego właśnie brana jest prędzej część zapłaty na poczet wykonywania późniejszych usług, a całość transakcji zatwierdza faktura vat zaliczka. Przez to my jesteśmy zabezpieczeni finansowo, a kontrahent ma zatwierdzenie, że tą przedpłatę wpłacił. Po wypełnieniu przez nas całego zlecenia, dopłaca resztę brakującej kwoty, a my faktura zaliczkową powinniśmy rozliczyć w dobry sposób, tak by pokryła się ona z normalną fakturą, którą wystawimy na koniec, już po zrobieniu zlecenia. Co ważne, to na całkowitej fakturze powinna być wypisana wartość zaliczki, jaka była pobrana, oraz numer faktury zaliczkowej, którą wydaliśmy dla klienta.

Przejdź do sedna oraz przeczytaj przykłady (https://www.polnet.pl/pl/tuczniki/filmy) na omawiany wątek na odmiennych witrynach – z pewnością Cię wciągną totalnie. Sprawdź to koniecznie.

Wszystko powinno się zgadzać

Kiedy pragniemy uniknąć problemów z urzędem skarbowym, to musimy być na bieżąco ze wszystkimi zmianami jakie zjawiają się w dziale księgowości. Wówczas będziemy posiadali pewność, że nie ominiemy najmniejszych zmian, które dotyczą naszej branży oraz tego, jakie dokumenty wystawiamy.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *