ZUS w działalności gospodarczej

Niemal każdy wie, co to jest działalność gospodarcza. Jest to każda zarobkowa działalność – bez względu na jej rodzaj – może być to działalność wytwórcza, usługowa, budowlana, a także handlowa. Jej najistotniejszym wyznacznikiem jest ciągłość, czyli obowiązek prowadzenia jej w sposób stały. Do tego właściciel ma osiągać dochody większe aniżeli pojawiające się wydatki. Jak wobec tego założyć działalność?

By tego dokonać, obowiązkowy jest właściwy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeżeli chcemy go uzyskać, musimy iść do Urzędu Gminy albo miasta oraz uzupełnić właściwy formularz. Możemy to zrealizować przez internet, lecz wtedy potrzebny jest tzw. podpis zaufany, jaki nie każdy posiada, bowiem wcześniej trzeba by wysłać zgłoszenie o zarejestrowanie podpisu. Dodatkowo podpis elektroniczny należy odebrać indywidualnie, a na to nie każdy ma czas. Dlatego korzystniejszą i szybszą możliwością jest samodzielne zrealizowanie formalności. Następnie wymagane jest także zgłoszenie w ZUS-ie, ponieważ choć CEIDG przesyła informacje o nowym płatniku, to należy jeszcze dokonać samodzielnego zgłoszenia. Osoba taka musi przystąpić do obowiązkowego ubezpieczenia rentowego, emerytalnego i wypadkowego. Można jeszcze zdecydować się na ubezpieczenie chorobowe, które ma w ofercie ZUS Składka zdrowotna jednak jest dobrowolna i zależna od decyzji przedsiębiorcy.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Ile wynoszą aktualne składki ZUS? Zmieniają się co roku, toteż należy je sprawdzać na witrynie internetowej ZUS-u. Tutaj sprawdzimy wysokość składek, które obowiązują w danym czasie. Co szczególnie istotne, nowi właściciele mogą przez 24 miesiące płacić tzw. „mały ZUS”, co wiąże się z dużo mniejszymi składkami, jak również zwolnieniem z opłat na Fundusz Pracy.

Podoba Ci się ten tekst? Jeżeli masz chęć uzyskać większą ilość informacji, odszukaj www (https://www.polnet.pl/pl/czyszczalnie-materialy-do-pobrania), które ma równie interesujące dane.

Przy zakładaniu działalności konieczne jest także pozyskanie REGON-u, założenie konta bankowego i – co jest praktyczne, ale nie obligatoryjne – zrobienie sobie strona http://www.pieczatki.pl/wzory_odbic/pieczatki_firmowe zakładowej. Zdecydowanie ułatwia ona wykonywanie codziennych obowiązków. Sprawdź co to jest działalność gospodarcza.

Chociaż założenie własnej działalności gospodarczej powiązane jest z wieloma zadaniami, to potem możemy działać na własną rękę i funkcjonować według własnych wizji. Najważniejsze to dążyć do sukcesu i zatroszczyć się o to, by nasze przedsiębiorstwo nie okazało się niewypałem.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *