Własność intelektualna ma współcześnie szczególnie duże znaczenie

Są to wszystkie wytwory ludzkiego umysłu i choć ich wartość jest niematerialna, to są ujmowane w postaci materialnych nośników. Wytwory umysłu należy stosownie zabezpieczać. Tylko w jaki sposób? Skupimy się na 2 najbardziej powszechnych – prawie autorskim i patencie.

Pierwsza opcja, a zatem prawo autorskie jwp, zabezpiecza utwory, a więc oznaki działalności twórczej, które mają osobisty charakter oraz mogą być wyrażone we wszelki sposób. Zaliczają się do nich np. utwory słowne, graficzne i plastyczne, lutnicze, sceniczne, jak również audiowizualne. Zabezpieczenie utworu przez prawo autorskie następuje automatycznie oraz powstaje z momentem jego ustalenia. Nie należy spełniać żadnych formalności, toteż, jeżeli tylko autor spostrzeże, że ktoś posługuje się jego utworem w sposób bezprawny, może dochodzić swojej racji w sądzie. W działaniach sądowych dotyczących niniejszego typu spraw najistotniejsze jest być w stanie wykazać, iż jesteśmy autorami utworu. Konieczne jest także podanie daty jego powstania, zatem już na początku warto jest zadbać o posiadanie niniejszych dowodów. Zawsze lepiej zabezpieczyć się zawczasu, aby potem nie mieć żadnych problemów.

Company work

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Drugą opcją ochrony własności intelektualnej są patenty – . Przyznawane są dla rozmaitego rodzaju wynalazków. Patent w odróżnieniu od prawa autorskprawników (zobacz dotacje na innowacje)ymaga trochę starań, gdyż konieczne jest zmierzenie się z dość długą i wymagającą procedurą prawną. Pierwszy krok to zgłoszenie wynalazku do właściwego urzędu patentowego razem z podaniem o przyznanie patent, opisem wynalazku, skrótem oraz zastrzeżeniem patentowym. Następnie dokument jest rozpatrzony i zależnie od decyzji uzyskuje bądź nie uzyskuje się patentu. Patent jest osobistym prawem do korzystprawnikom (zobacz podmiot prawa autorskiego) danego wynalazku, tak samo w sposób zawodowy, jak też zarobkowy, na obszarze całej Polski. Patenty nie są wieczne, albowiem obowiązują przez dwadzieścia lat.

Do zabezpieczenia własności intelektualnej służy też ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jak również o prawie własności przemysłowej i ochronie baz danych. Warto jest rozeznawać się w temacie i zaznajomić się skrupulatnie ze wskazanymi ustawami, jeżeli chcemy wiedzieć więcej.
Autor

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *