Najlepsze programy dla firm

Kto nie zna angielskiego może się trochę zszokować, jakiego rodzaju zwroty panują w niektórych firmach. Są to korporacje międzynarodowe, a angielski jest tam najistotniejszy w komunikacji. Posługują się nim wszyscy, to w sumie jest warunkiem, jeśli chce się zostać zatrudnionym w tego typu firmie.

Człowiek z zewnątrz jednocześnie może się nie połapać w takich wszystkich zwrotach. Nawet nie chodzi do końca o zwroty fachowe, jak custom software development czy sharepoint – przeczytaj o tym na stronie, ale o zbitki angielsko-polskie czy określenia, które w naszym języku brzmiałyby znacznie lepiej. Tego typu język to domena zatrudnionych w korporacji.

Pracują oni tam krótko, alez łatwością przyzwyczajają się do tego, w jaki sposób zwracają się do nich przełożeni lub koledzy z zespołu. To w jakiś sposób cementuje komunikację, bo prawdą jest, iż czasami polskie wyrażenia byłyby bardziej trudne do komunikacji. Z drugiej strony poszczególne wyrażenia ciężko przetłumaczyć na język polski, więc takie charakterystyczne wyrażenia są pewnym rozwiązaniem.

W tym nowym języku jednakże nie to jest najbardziej dołujące, że on jest, gdyż jak każdy język został wykreowany na pewne potrzeby. Beznadziejne w nim jest to, że czasami niektóre osoby posługują się nim wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Nie wiadomo, czy jest to kwestia przyzwyczajenia czy może lenistwa, a może pozerstwa? Ważne jest, iż brzmi to brzydko, sztucznie, a nawet komicznie. Większość pracowników korporacji po wyjściu z biura przechodzi błyskawicznie na język polski wyrzucając z głowy resztki tych dziwacznych naleciałości, inni starają się tak mówić cały czas. Jeszcze pozostali mają z tym kłopot, gdyż nie chcą tak mówić, ale ciężko im się przestawić z trybu korporacyjnego na tryb zwyczajnego życia.

Jeśli chcesz zobaczyć coś rzeczywiście niezwykłego? Nie ma najmniejszego kłopotu – spójrz na to a satysfakcja będzie gwarantowane.

Wylewa się więc ta specyficzna „nowomowa” daleko poza mury korporacji zarażając pozostałych tymi dziwnymi wyrażeniami. Te słowa dla osoby postronnej są okropne, a dla nieznających języka angielskiego zupełnie z kosmosu. Właściwie to są jakimś zjawiskiem, tak samo jak zjawiskiem jest gwara więzienna. Tak już bowiem jest, iż w każdym środowisku powinno się stworzyć swój język, aby poczuć pewną odrębność i by moc się jeszcze mocniej identyfikować z konkretnym miejscem, z konkretnymi ludźmi. To niezwykle ważne, bez tego nie jest w stanie powstać takie zjawisko i tak, charakterystyczny język.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *