O tym, że warto się szkolić nie musimy nikogo uświadamiać. Nie jest to jednak takie proste? Jakie są przeszkody?

Na całym świecie, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie się szkolą. Nie trzeba mówić nikomu, jak to jest dziś ważne, na rynku pracy, tak więc i w naszym kraju szkolenia stały się bardziej popularne. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najważniejszym z nich było wstąpienie Polski do UE, dzięki temu pojawiły się fundusze na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
To zdecydowanie rozwinęło rynek szkoleń. Wzrosło też zainteresowanie salami, które opłaca się wynajmować na szkolenia (polecamy gry symulacyjne). To istotnie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc niezbędnych do prowadzenia szkoleń (przejdź na stronę). Naturalnie najwięcej ich jest w dużych miastach, lecz nie oznacza to, że nie spotkamy takich miejsc w nieco mniejszych miasteczkach (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam przeprowadza się menedżerami (zobacz następna strona).

Znaczny odsetek szkoleń finansowany jest z kieszeni samych uczestników, choć zwykle tak jest, iż dana firma wysyła pracownika na jakieś szkolenie. Są to najczęściej szkolenia branżowe, w których udział wyjątkowo się opłaca, konferencje, kongresy, na które firmy mają płatny wstęp, lecz dzięki wielu rabatom i innym ulgom udaje się przykładowo zgłosić parę osób, a cena nie jest taka straszna. Są też ludzie, którzy są freelancerami i sami sobie finansują przeróżne szkolenia. Oczywiście jest to zależne od poziomu danego człowieka, na co sobie może pozwolić, ile zarobi w danym roku. Niemniej, wielu ludzi przeznacza lwią część swojej pensji na zwiększanie kwalifikacji, gdyż uważają, że inwestycja we własny rozwój jest najbardziej opłacalna i najpewniej zwróci się przy pierwszej lepszej okazji.

To bardzo dobre i dojrzałe podejście, no ale można czasami pomarzyć tylko o tym, bo w życiu freelancera miesiące i dni, które bywają lepsze i gorsze, więc różnie to wygląda z pieniędzmi na szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *