Prawo pracy w Polsce

Ten tekst ma parę pożytecznych faktów dla bezrobotnego, który rozgląda się za miejscem zatrudnienia, a obce mu są prawo pracy i podstawowe różnice w możliwych do zawarcia kontraktach. Bez wątpienia okaże się przydatny najmocniej dla ludzi zaraz po studiach, którzy pierwszy raz mają do czynienia z rynkiem pracy i czasem się w nim gubią.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Ostatnimi czasy popularne jest powiedzenie umowa (serwis www) śmieciowa. W szczególności jest ono wykorzystywane przez różnej maści polityków, działaczy związkowych i ludzi mediów. Czy to uzasadnione miano dla takiego kontraktu? Nie do końca. Przedstawia plusy dla pracownika i pracodawcy.

Popatrzmy:Umowa o dzieło to najmocniej ograniczona odmiana kontraktu. Stosowana jest zazwyczaj w przypadku autorskich zadań, czyli obrazów, felietonów, stron internetowych itp. Do słabych stron umowy o dzieło trzeba wliczyć głównie brak wszelkich świadczeń – emerytalnych i zdrowotnych. Zleceniobiorca nie ma także prawa do urlopu, bo jest to kontrakt jedynie na wykonanie danego dzieła w sprecyzowanym czasie. Mocnymi stronami bez dwóch zdań są elastyczność czasowa dla wykonawcy i niewielki koszt zatrudnienia. Relatywnie nieduże daniny podatkowe i duże odliczenia kosztów uzyskania są najbardziej widoczne przy umowach autorskich.

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Umowa zlecenie niewiele się różni od umowy o dzieło. Można ją zawierać na dany czas, nieco luźniej określając jej przedmiot. Liczba odprowadzanych składek wygląda inaczej dla różnych statusów wykonawców. Na ucznia szkoły wyższej nie muszą być łożone żadne składki. W innym wypadku zleceniodawca opłaca składkę zdrowotną, rentową i emerytalną, lecz tu też nie umowa nie przewiduje urlopu. Podobnie jak podatek (czytaj też umowa o dzieło), umowa zlecenie jest gwarantowana przez kodeks cywilny.

Umowa o pracę to upragniona stabilizacja. Trudno się dziwić, w końcu to stały etat, większe pieniądze no i naturalnie urlop, liczony według stażu. Bardzo istotną sprawą jest fakt, że zatrudnionego na umowę o pracę chroni prawo pracy. Polecam skorzystać z kodeksu, w celu zapoznania się lepiej ze wszystkimi prawami, jakie przyznane są osobie na tego typu umowie. Zwróć szczególną uwagę na zapisy poświęcone często spotykanemu zjawisku, jakim jest mobbing w pracy. To ochroni cię przed niebezpieczeństwami.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *