Księgowość w pigułce

Skuteczny księgowy w każdej firmie jest osobą bezcenną, zawsze niezwykle zorientowany, bardzo dobrze upora się z najbardziej zawiłym przepisem podatkowym a także znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie jest taka możliwość. Wśród mnogości, ustaw, rozporządzeń i udogodnień podatkowych bardzo łatwo jest się zagubić przeciętnemu przedsiębiorcy firmy.

Podatki i składki czyli co jest największą zmorą przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem który definiuje bezpośrednio dochody uzyskiwane od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie nie ma jako takiej definicji osoby fizycznej – ani w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek odprowadzania składek ZUS, Funduszu pracy i składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. (Czyt. )

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

księgowość Aspatrust

Źródło: sxc.hu

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to następny element księgowego życia, o której przedsiębiorcy muszą pamiętać. Pomylić się w nim łatwo – błąd poprawić już gorzej, bo wymagać to będzie kolejnego dokumentu księgowego. Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach wspomnieliśmy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Bez tego nie poprawiony zostanie błędnie wystawiony dokument.

Na koniec tego skrótowego przeglądu księgowości kilka słów o wysokości opłat urzędowych. Ostatnią istotną sprawą z punktu widzenia rachunkowości jest sprawa opłat skarbowych. Napisać o nich warto gdyż pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie uniemożliwić załatwienie ważnej sprawy. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania należności za pracę organu administracji publicznej poprzez zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. (Czyt. pełna rachunkowość kraków) Kwotę jaką należy uregulować należy zweryfikować w każdym urzędzie miejskim lub skorzystać z ustawy z 2006r.

Niewiedza przepisów prawa szkodzi wszystkim, a zwłaszcza brak podstaw księgowości i przepisów przedsiębiorcom. (Czyt.

Ciekawi Cię, co to są autorskie źródła (https://www.jwp.pl/uslugi/zarzadzanie/)? Jeżeli tak, to musisz wejść w wskazany link i tam przeczytasz dużo ciekawych treści w tym temacie.

) zanim założymy swój własny biznes warto sprawdzić jakie obowiązki będą na nas ciążyły. Nie oznacza to oczywiście, że musimy zostać specjalistami od księgowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie ponieważ brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.

Źródło: http://aspatrust.com/pl/

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *