Losy narodu żydowskiego od wieków przeplatają się z historią Polski

Na przestrzeni dziejów różnie toczyły się stosunki między tymi narodami, bardzo różne też stereotypy i wyobrażenia do dnia dzisiejszego są obecne w społeczeństwie. Przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej ludność żydowska stanowiła blisko 10 procent polskiego społeczeństwa, i w rzeczywistości była to społeczność bardzo zróżnicowana.

szkoła

Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com

Wojna bardzo odmieniła ten obraz, w wyniku ludobójstwa dokonanego przez Niemców miliony Żydów zostało zastrzelonych albo zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny narodowi żydowskiemu również łatwo nie było, duża część z ocalonych albo wyemigrowała sama do Izraela lub Ameryki, albo została do tego zmuszona przez nowe władze.

Wreszcie po upadku komunizmu w naszym kraju sytuacja Żydów stała się łatwiejsza, i obecnie kilkanaście tysięcy osób z tego narodu mieszka i pracuje wśród nas. Jednak pomimo tego, że obecnie jest już 21 wiek i społeczeństwo polskie jest znacznie bardziej świadome niż przed laty, to nadal są obecne w nim wyobrażenia przedstawiające Żydów niekoniecznie z dobrej strony.

szkoła

Żeby pokazać, jak naprawdę może wyglądać żydowskie społeczeństwo, jak żyło i funkcjonowało przez ostatni czas, uruchomiono niedawno wyjątkowy program edukacyjny dla młodych ludzi. Nazwano go szkoła Dialogu, w jego ramach dzieci i młodzież uczą się historii żydowskich rodzin w swojej miejscowości i przygotowują projekt to upamiętniający. Dzięki takim inicjatywom jest szansa na pozbycie się błędnych stereotypów o narodzie żydowskim i uświadomienie ludziom, że Żydzi żyją i mieszkają w większości naszych miast.

Zwłaszcza wśród młodych ludzi jest to ważne, dzięki takim projektom mają oni okazję wyrwać się z zakorzenionych przekonań, które czasami po dziś dzień prezentują starsi ludzie. Także takie inicjatywy jak szkoła żydowska Wrocław mogą mieć spore szanse na pokonanie stereotypów, przez nie młodzież i dzieci uczą się swojej historii i kultury, a jednocześnie tolerancji i życia z innymi narodami.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *