W jaki sposób zmienić firmę która zarządza wspólnotami mieszkaniowymi?

Jeśli właśnie zakupiłeś mieszkanie, samoczynnie stałeś się członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Co to takiego wspólnota mieszkaniowa i jak zmienić osoby, które nią kierują, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ich działań?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje na mocy prawa w każdym postawionym budynku mieszkalnym, w którym właścicielem obiektów mieszkalnych jest więcej niż jeden podmiot. Taka wspólnota podejmuje decyzje o wszystkich najważniejszych kwestiach dotyczących wspólnej nieruchomości, którą są grunt, a także części budynku oraz urządzenia, z których ma prawo korzystać każdy mieszkaniec, nie tylko określeni właściciele lokali. Do zadań wspólnoty należy także decydowanie o tym, jaka firma zarządzająca wspólnotami jak . sprawować będzie rządy. W sytuacji, gdy mieszkańcom nie pasują poczynania swojego przedstawiciela, mogą dążyć do jego zmiany. Zwykle pojawia się to w sytuacji braku zainteresowania potrzebami mieszkańców i nie przeprowadzania niezbędnych prac remontowych. Jak trzeba to przeprowadzić?

mieszkania w wspólnocie

Autor: Hans Kreul
Źródło: http://www.flickr.com

Nade wszystko musimy rozpocząć od nadzwyczajnego zebrania wspólnoty, podczas którego dojdzie do dymisji zarządcy. Aby mogło do niego dojść, należy złożyć stosowny wniosek, który musi być parafowany przez właścicieli mieszkań mających 10 % udziałów. Do tego w powyższym wniosku bezwzględnie muszą być wyznaczone dzień oraz godzina spotkania.

Nasz aktualny materiał zaciekawił Cię aż tak, że czujesz ochotę na kolejne? Szalenie nas to cieszy. Więc wejdź w podany link.

Nie można także zapomnieć o dołączeniu projektu uchwały razem z krótkim porządkiem obrad oraz poinformowaniu o spotkaniu wszystkich współwłaścicieli. Ostatnią sprawą jest zaproszenie notariusza, który poręczy odwołanie dotychczasowego zarządcy. W wielu przypadkach zarządca stara się nie dopuścić do zwołania zebrania.

Czy ta tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeśli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę budowa domu kraków, która odnosi się do omawianej kwestii, zatem zapewne też Cię zainteresuje!

Wtedy jedynym możliwym posunięciem jest samodzielne zorganizowanie pożądanych obrad oraz zaproszenie na nie zarządcy.

Niekiedy trudnością staje się tutaj też niechęć notariuszy do poświadczania odwołania na zebraniu przygotowanym przez wspólnotę. Dlatego trzeba znaleźć takiego, który będzie chciał przyjść i nie będzie stwarzać żadnych niepotrzebnych kłopotów.
Na koniec trzeba zaznaczyć, iż na takim zebraniu wymagane jest bezzwłoczne powołanie nowego zarządcy, również spośród członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy w następnej kolejności zajmą się wybieraniem nowej firmy zarządzającej.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *