Jakie zmiany pojawiły się w kwestii wystawiania rachunków przez biznesy zwolnione z VAT-u ?

Od kilku lat panuje na świecie zapaść gospodarcza. Dużo firm zbankrutowało, masy trafiły na bruk. Wydaje się, że najwięcej na kryzysie ucierpieli pracownicy etatowi i drobni właściciele firm. Ponadto do tego polski rząd wprowadził zmiany w wystawianiu rachunków przez biznesmenów zwolnionych z podatku VAT. Jakie zmiany przyniesie ta ustawa?

Dotychczas sytuacja była jasna. Przedsiębiorstwa, które mają podatek (czytaj też usługi zwolnione z vat), wystawiały rachunki. Praktycznie miały obowiązek wystawić rachunek każdemu, kto o niego poprosił. Żądać mógł właściwie do końca roku. Ta metoda była starym i sprawdzonym sposobem, który ułatwiał funkcjonowanie drobnym firmom. Natomiast zasady wystawiania faktur przez biznesmenów zmuszonych do uiszczania podatku VAT były całkowicie inne.

scrubble ułożone w słowo tax

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Musieli oni wystawić fakturę każdej firmie i osobie, która jej zażądała. Firmy zwolnione z podatek VAT również mogły alternatywnie wydać fakturę VAT pod warunkiem, że złożyły formularz VAT-R. Obecnie problem podatek (czytaj też rachunek a faktura) znowu jest dyskutowany. Nowa ustawa praktycznie zlikwidowała tradycyjny rachunek. Tylko osoby prywatne mogą go wystawiać, jeśli pracowały w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie. Właściciele firm muszą wystawiać faktury VAT. Sprawa nie jest jednak tak zagmatwana, na jaką pierwotnie wyglądała, bo zostało wydane również rozporządzenie, które odnosi się do faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. Jak się okazało te nowe faktury posiadają niewielką ilość elementów, co czyni je podobnymi do rachunków. Jeśli rachunki wystawiane przez przedsiębiorstwa zwolnione z VAT-u posiadają te wymagane elementy, to właściwie nie trzeba ich zmieniać, bo może pozostać taka sama forma dokumentu sprzedażowego.

Nie ma obowiązku zamieszczania na dokumencie informacji, że jest fakturą VAT. Jeśli rachunek spełnia wymagania, to może nadal na nim widnieć nazwa „Rachunek”. Zmiany dotyczą tego, że faktura musi być wystawiona na prośbę nabywcy w terminie do trzech miesięcy od końca miesiąca sprzedaży usługi lub towaru. Wcześniejszy termin był inny. Oprócz tego faktury są poddane licznym wytycznym, które nie obejmowały rachunków. I poprawia się je inaczej.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *