Unia Europejska i jej metody na zrzeszanie organizacji

Jak wszyscy wiemy wstąpienie do Wspólnoty Europejskiej naszego państwa miało sporo zwolenników, ale miało również duże grono oponentów. Mało osób, które nieprzychylnie spoglądały na akces Polski do Wspólnoty zmieniło swoje zapatrywania. Nawet interesujące projekty i normy pozwalające na pokazanie się najlepszym organizacjom, nie były i nie będą w stanie przekonać pewnych ludzi, że UE nie ma zamiaru szkodzić, a ma za zadanie wspierać.

EICC
Sporo idei Unii Europejskiej skupia się tylko na organizacjach, które same chcą w nich uczestniczyć, po sprawdzeniu przez organy Unii, czy organizacja spełnia normy, nie istnieją żadne przeszkody, by firma (polecana firma transportowa) połączyła swoje siły np. z emas. Jest to system zarządzania środowiskowego, w dużej mierze wykazujący podobieństwo do normy – patrz szczegóły – ISO 14001. Zresztą w 2001 roku treść tej normy jest włączona do struktury EMAS – więcej informacji.

System ten skupia różne przedsiębiorstwa, firmy, czy organizacje o czym wspominano wcześniej. Ogólne założenie systemu jest bardzo proste mianowicie chce on wyróżniać te organizacje, które ciągle się doskonalą pod względem działalności środowiskowej, a jeśli zdarzają się im jakieś pomyłki to są one niewielkie. Tak, więc system EMAS postanowił wyróżniać firmy, chcące się rozwijać w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W naszym kraju w systemie zarejestrowano jak na razie 45 firm, wiąże się to z prestiżem, bo firmy te musiały pokazać, że ekozarządzanie nie jest im straszne.

jakość

Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com

Jeżeli mowa o zarządzaniu ludźmi, to każdy szef przedsiębiorstwa zdaje sobie sprawę że niezbędne jest właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi. Istnieją różnego rodzaju teorie zarządzenia, normy, które stawiają pewne firmy pod tym względem wyżej niż inne, należy do nich między innymi eicc. EICC to kodeks postępowania organizacji, kodeks, który ma za zadanie wyrównać a zarazem podnieść standardy pracy.

Jeżeli któraś firma, chce wykazać, że dobro pracownika, jego higiena pracy jest dla nich najważniejsza, to może podpisać się pod tym, co jest zapisane w kodeksie. Kodeks ma być holistycznym spojrzeniem na proces całej produkcji. Ponieważ cały projekt został stworzony z myślą o organizacjach, które projektują oraz wprowadzają na rynek produkty albo mają w ofercie towary i usługi, które są wykorzystywane w trakcie produkcji towarów elektronicznych. Jest to, więc kodeks skierowany do firm z sektora elektronicznego i ma on być zastosowany względem dostawców jak również podwykonawców.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *