Rodziny mające małe dzieci mogą także skorzystać z dwóch dni na opiekę nad nimi

Każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego, takie są przepisy w kodeksie pracy i pracodawcy muszą tego przestrzegać. Czas tego urlopu jest także szczegółowo wyznaczony odpowiednimi przepisami, największa jego ilość wynosi 26 dni, i dokładnie tyle dostają pracownicy mający odpowiedni staż. Do obliczenia podstawy urlopu wliczają się także ukończone szkoły i studia, a także wszystkie przepracowane okresy w różnych firmach.

Poza urlopem wypoczynkowym są również urlopy zwane okolicznościowymi, przykładowo w przypadkach śmierci kogoś bliskiego, urodzenia dziecka czy wesela. Osoby wychowujące małe dzieci mogą także wykorzystać dwa dni na opiekę nad nimi, przypadają one na obojga rodziców wspólnie. Urlop powinien zostać wykorzystany w tym roku, w jakim będzie się należał, ale często się zdarza, że tak się nie uda. Przenosi się go wówczas na kolejny rok, chyba że w tym czasie dany pracownik został zwolniony. Wtedy należy się dowiedzieć, podatek (czytaj też współczynnik ekwiwalentu) i zapłacić go danej osobie w należytej wysokości.

polski banknot

Autor: Andy Bullock
Źródło: http://www.flickr.com

Mając zatrudnienie na umowę o pracę jest się także objętym pracowniczym ubezpieczeniem chorobowym, rentowym i zdrowotnym. Płacenie składek na takie ubezpieczenie spoczywa na właścicielu firmy, analogicznie jak zgłaszanie nowo zatrudnianych ludzi do ZUS. Pracodawca będzie miał na to jedynie siedem dni od chwili gdy została podpisana umowa, lecz jednak wielu sporo przeciąga ten czas, a czasami zupełnie nie wywiązuje się z tego obowiązku. Jeśli pracownik będzie chciał, to przy jego ubezpieczeniu może również obowiązywać ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny, którym będzie uczące się dziecko albo niepracujący współmałżonek.

W tym miejscu znajdziesz fascynujące informacje na prezentowany wątek, więc jeżeli to zagadnienie jest dla Ciebie fascynujące, to wejdź na odsyłacz do witryny.

Właściciel firmy nie będzie mógł odmówić, gdy jego pracownicy będą chcieli którąś z tych osób zgłosić przy swoim ubezpieczeniu. Ubezpieczeniami objęte są również rodzaje zatrudnienia na terminowe umowy, przykładowo takie jak o dzieło czy zlecenie. Wówczas rolą zatrudnionych będzie wystawianie rachunków za swoją pracę, a pracodawcy zapłacenie wszystkich składek, które będą się należeć.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *