Moje prawa do dzieła – czyli kilka zdań o prawach autorskich

Współcześnie dostęp do internetu i nowatorskich technologii sprawił, że ich użytkownicy mają na bieżąco do czynienia z szeregiem informacji i przekazów multimedialnych o przeróżnej treści i przeznaczeniu. Z szeregu plusów jakie zapewnia taki dostęp do informacji i możliwości można wyznaczyć również ujemne konsekwencje, w tym kopiowanie cudzej treści czy uznanie za swój czyjegoś pomysłu

.

Odczuwają to szczególnie przedsiębiorstwa, które wychodzą z nowatorskimi rozwiązaniami na rynek, które są w dalszym rzędzie kopiowane przez inne firmy, tak, że niełatwo w pewnym momencie zorientować się, kto jest faktycznym pomysłodawcą innowacyjnego rozwiązania. Jest jednak w tym kierunku możliwa odpowiednia ochrona i są nią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie?
Prawa, o których mowa są to prawa do użytkowania danego dzieła i czerpania z niego korzyści. Owym dziełem mogą być zarówno przeróżnego rodzaju utwory – wizualne, muzyczne, w formie tekstów, jak również różnego typu idee, dokumenty i tak dalej.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi po prostu o to, że jeżeli mamy jakiś oryginalny pomysł lub wymyśliliśmy nowatorskie rozwiązanie, winniśmy mieć wyłączne prawo do tego, aby nimi dysponować, zarządzać i czerpać profity. W celu poinformowania innych, że konkretny produkt bądź usługa jest na wyłączność warto użyć znaku towarowego. Jak zastrzec rzecznicy (polecamy poznaj naszą firmę) towarowy? –
Znak towarowy występuje przeważnie w formie jakiegoś terminu bądź graficznego elementu, może bykonkurencji (polecamy zobaczysz)o również odpowiedni sygnał bądź fragment melodii.

Żeby go zastrzec trzeba udać się do Urząd Patentowego. Wcześniej trzeba sprawdzić w odpowiedniej bazie, którą odnajdziemy między innymi na stronie urzędu, czy konkretny wyraz bądź obrazek nie jest już zastrzeżony przez kogoś innego. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku i zrealizowaniu wpłaty następuje ogłoszenie danego znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP.
Dbałość o swoje prawa do danego dzieła jest bardzo ważna, szczególne w dzisiejszych czasach, kiedy mamy praktycznie nieograniczony dostęp do informacji dzięki internetowi. Dlatego też pojawiło się też coś takiego jak prawa autorskie w sieci, dla tych, którzy właśnie w internecie zamieszczają informacje o swoich produktach lub innowacyjnych rozwiązaniach. Warto pamiętać, że tego rodzaju prawa istnieją i z praw tych korzystać.

Źródło

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *