Nielubiany, ale dobrze płatny zawód „Komornik”, czyli egzekutor długów komorniczych

Praca komornika ma różne oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji od zawsze są traktowane przez ludzi jako negatywne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza styczność z jego zaleceniami, co w praktyce życiowej równa się problemom z prawem wobec instytucji państwowej. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o notarialnym ściganiu?

Pracę komornika zwykle kojarzymy przez pryzmat zaleceń podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik operuje na urzędowo podjętych decyzjach. Wybrane elementy tej pracy mają profil wyłącznie biurowy. W dalszej kolejności komornik testuje się w typowej pracy w terenie, jaką np. wykonuje kontroler.
Egzekucja długów

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy otoczka istotnego „braku skrupułów”. Komornicy, podobnie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, biorą na swoje plecy razem z pojmowaniem zawodu agresje słowne. To oni ucieleśniają „najgorszy” system prawa, mimo że tak naprawdę są oni tylko wykonawczym ogniwem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Kowalskich komornik jest publicznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi oszustwami na przeciętnych obywatelach.

Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany w społecznym pojmowaniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko wyciszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej agresji), ale i duża liczba nowych aplikacji komorniczych. Ograniczony liczbowo zawód wybierają absolwenci kierunków prawniczych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli chodzenie do mieszkań. Po tym widać, czy młody komornik rzeczywiście nadaje się do pracy z „teczkami”.
Stres wokół pracy i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wspomniane wyżej okoliczności pracy przynoszą stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenie tych urzędników. Sprawdzony w terenie komornik (więcej w temacie) , jeśli wykona do końca własne sprawy zarobi nawet ok sześć tysięcy złotych. Górnej sumy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *