Konieczne procedury, bez jakich nie można prowadzić żadnej firmy. Czy pamiętasz o nich? Czy masz z nimi trudności?

W każdej firmie, organizacji czy instytucji niezbędnym jest odpowiednia kontrola nad wszystkimi procesami. Mówimy tu oczywiście o aspektach konkretnych dla danej branży, ale też o powszechnych, tych, co w każdym miejscu muszą być egzekwowane i sprawdzane.

Bez nich bowiem nie dość, że nie da się normalnie prowadzić żadnego interesu, to jeszcze można mieć problemy w kwestiach prawnych i skarbowych. Mowa tu właściwie o tego typu usługach, jak audyt (szczegóły tu…) finansowy lub badanie sprawozdań finansowych.

stos monet

Autor: Vicky Hugheston
Źródło: http://www.flickr.com

Jak to ważne zgodzi się każdy, kto miał do czynienia z prowadzeniem firmy czy innej formy działalności. Finansowy audyt to po prostu badania sprawdzania finansowego, a też zestaw procedur i testów, które powinny określić czy poziom zobowiązań, sprzedaż i wartość środków pieniężnych zawartych w sprawozdaniu finansowym nie zostało poddane znacznemu zniekształceniu. Czym jest owe istotne zniekształcenie? To po prostu niezgodność , która może potencjalnie wpłynąć na konkretnego inwestora, pożyczkodawcy albo innych użytkowników, którzy będą z tego korzystali. Testy i procedury to w sumie sprawdzenie i analiza umów, sprawdzenie faktur, zgodność sald środków pieniężnych, a także pożyczek zawieranych z bankami. Do tej procedury możemy też zaliczyć analiza inwentaryzacji, kontakt z prawnikami określonej firmy oraz rozmowy z pracownikami.

Badanie finansowych sprawozdań najprościej rzecz ujmując polega na tym, iż biegły rewident sprawdza, czy sprawozdanie, które stanowi bazę ksiąg rachunkowych nie zawiera różnych błędów. Błędy takie mogą oznaczać pominięcie lub [job service – agencja pracy holandia] zniekształcenie ważnych informacji ważnych dla czytelnika. Biegły także stwierdza czy tego typu informacje można uznać za prawdziwe, czyli nienaganne, w zgodzie z wymaganiami polityki rachunkowość. Badanie to więc to czynność, jaka ma na celu uwiarygodnienie informacji finansowych, lecz nie jedynie, służy to gwarantowaniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w naszym kraju. Jeśli masz trudności z tymi zagadnieniami skontaktuj się ze specjalistami, wpisując przykładowo w wyszukiwarkę internetową hasło usługi księgowe i okolicę, które Cię interesuje (na przykład usługi księgowe Warszawa). To najbardziej korzystny sposób na rozwianie wątpliwości, jakie mogą pojawić się na każdym etapie poznawania tego tematu.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *