Podatek dochodowy, składki zusowskie, czyli obowiązki przedsiębiorcy

Działalność własnego przedsiębiorstwa wiąże się nie tylko z mnóstwem obowiązków z otoczenia firmy. Utrzymanie wpływów, rozdzielanie przelewów, utrzymywanie relacji z klientem – już odejmując te czynności razem wzięte, pracodawcy mają niewiele czasu na pozostałe działania.

Tym bardziej, gdy sprawa dotyczy składek odprowadzanych przez pracodawców do ZUS.Prawidłowe funkcjonowanie pracodawcy jest warunkowane prowadzeniem lub nieprowadzeniem przez niego z obowiązkowej kasy fiskalnej. O tym, czy ma on zwolnienie z kasy fiskalnej decyduje prowadzenie przezeń usług, które podlegają zwolnieniom. Listę usług zwolnionych od kas fiskalnych wystawia Minister Finansów. Kluczowym zapisem prawnym, który objaśnia sprawę kas fiskalnych jest ustawa o podatkach od towarów i usług, czyli znany przez przedsiębiorców VAT. Lakoniczny zapis już przeszło dziesięcioletniej ustawy mówi o tym, że każdy podatnik sprzedający towar innej osobie fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, musi prowadzić ewidencję jaką umożliwia kasa fiskalna.

Ta oferta adwokat wrocław prawo cywilne jest niezwykle interesująca i jeżeli poszukujesz większą ilość danych na prezentowaną tu tematykę, to znajdziesz je tu.

Od trzech lat obowiązek prowadzenia „wzbogacił się” o kolejne rodzaje działalności, co do których właściciele muszą prowadzić swoją kasę fiskalną.

Kasa fiskalna

Autor: kleuske
Źródło: http://www.flickr.com

Należą do nich usługi z zakresu rekrutacji personelu, pogrzebowe, przechowań bagażów na dworach czy działania tłumaczeniowe. Usługi w warsztatach dla samochodów nie podlegają pod kasy fiskalne (jeśli chodzi o montaż części, sam zakup odpada), natomiast sprzedaż biżuterii, czy przewóz pasażerów przez prywatne autobusy – wszystkie te usługi wymagają prowadzenia kasa fiskalna. Szczegółowe opisy zwolnień i kruczki prawne udostępnia się na stronach podatkowych.

Działalność przedsiębiorcy to również regularne odprowadzanie składek. ZUS do odliczenia jest składką roczną, która może, ale nie wymaga uwzględniania dobrowolnych opłat chorobowych. Kluczowym wymiarem potrąceń pracodawcy są ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i na fundusz pracy. Społeczne składki ZUS przedsiębiorcy obejmują ubezpieczenia od emerytur, rentowe, od chorób i wypadkowe. Jednostki i zakłady budżetowe opłacają składki do piątego każdego miesiąca, samozatrudnione osoby fizycznie do dziesiątego, a pozostali płatnicy do piętnastego.

Jeśli interesują Cię prezentowane w niniejszym tekście tematy i masz ochotę zobaczyć więcej informacji na tego typu temat – kliknij tutaj (http://www.magdalenagrzeskowiak.pl/kontakt.html)!

Niedopełnienie opłacania składek społecznych, a również nieprzesłanie zeznań grozi grzywną do 5 tysięcy złotych.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *