O czym trzeba wiedzieć będąc twórcą – prawa autorskie

W dzisiejszych czasach różnorodni artyści posiadają o wiele więcej pola do popisu, niż dawniej. Nie jedynie coraz więcej osób uczestniczy w odbiorze sztuki, słynne są najnowsze tajniki i środki przekazu, wśród jakich można wybrać najwłaściwsze, ale też można skorzystać z rozmaitych zadań promocyjnych dostępnych w internecie.

Jednak ma w posiadaniu to też drugą stronę medalu – w dwudziestym pierwszym wieku jednakowo rozpowszechnione, jak skorzystanie z działalności artystycznej, jest także zjawisko piractwa internetowego, z którym prawie każdy miał pośrednio bądź bezpośrednio do czynienia. Może się wydawać, że to zjawisko jest nieuniknione, są jednak sposoby pozwalające przynajmniej na znaczne jego ograniczenie. Nawet, kiedy konkretny artysta zostanie internetowo okradziony, ma on – oraz jego pośrednicy – prawo do ochrony przed piractwem.

Czy komentarze z serwisu (https://glazurex.com.pl/podlogi-drewniane/) były aż tak ciekawe, że masz ochotę stworzyć własny? Zachęcamy Cię do tego. Będzie to dla nas ogromna radość.

W dwudziestym pierwszym wieku prawa autorskie pozwalają na unormowaną ochronę wartości kulturowych, i dlatego też zdecydowanie należy z nich skorzystać.

Praca przy komputerze

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest ogrom licznych sposób na ochronę swych praw autorskich – wiele mimo to jest uzależnione od medium, w jakich generuje konkretny artysta. We wszystkich sytuacjach można dla przykładu zafascynować się organizacjami chroniącymi prawa twórców. W momencie, gdy artysta jest fotografem, na pewno powinny go zainteresować prawa autorskie do zdjęć – można zorientować się o dużej ilości ciekawych sprawach na ów temat i wiedzieć, czego trzeba unikać podpisując kontrakty, która z biegiem czasu może okazać się mało sprzyjająca. Istotne dla mnóstwa twórców jest także odpowiednie przestrzeganie prawa w internecie, też wtedy, gdy fotografie są publikowane do użytku publicznego, ale z rozmaitymi ograniczeniami – przykładowo da się zastrzec, że nie są przeznaczone do użytku komercyjnego. Dzięki temu początkujący , a także nieco bardziej doświadczeni fotografowie mogą znacznie się wypromować, nie tracąc przy takim szansy na zarobek.

Autor

Elementarne pojęcie, które należy znać rozpoczynając pracę w świecie artystycznym to podmiot prawa autorskiego – jest to prawne określenie na twórcę, jakie wielokrotnie może się odnaleźć w umowie. Z pewnością dobrze mieć na uwadze, że przedmiotem ochrony prawnej jest nie wyłącznie dzieło sztuki dostępne w formie materialnej albo cyfrowej (dla przykładu malowidło, płyta z dziełami teatralnymi), ale także najróżniejsze prace naukowe lub techniczne – w tym przykładowo projekty architektoniczne, artykuły prasowe, oraz programy komputerowe. Z pewnością trzeba odróżnić autorskie prawa osobiste , jak również majątkowe – często bywają mylone, a istnieje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *