Jeśli się ma pracowników pamiętać należy o tym, że pracodawca ma w stosunku do nich szereg obowiązków

Już bezpośrednio po podpisaniu umowy, gdyż jest na to okres zaledwie tygodnia, należy nowo zatrudnioną osobę zgłosić do zakładu ubezpieczeń społecznych. Regulacje prawne tu są bardzo czytelne i nie ma możliwości ich dowolnego interpretowania.

Każdego bez wyjątku zatrudnionego pracownika trzeba zgłosić do ubezpieczenia i płacić za niego odpowiednie składki, będzie to obowiązywać to od dnia przyjęcia aż do rozwiązania umowy. Po zwolnieniu pracownika także jest obowiązek zgłoszenia tego do zus, i tu także właściciel firmy będzie miał tydzień na tę czynność. Każdy pracownik będzie miał prawo żądać od zatrudniającej go firmy informacji o zapłaconych składkach, a gdy wyjdzie w którymś momencie że nie zostały one odprowadzane, zażądania ich uporządkowania. Pracodawca nie może również odmówić na prośbę pracownika zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia, na przykład to mogą być uczące się albo małe dzieci albo małżonek, który nie pracuje.

Zainspirował Cię ten post? Będzie nam przyjemnie, jeżeli postawisz na przejrzenie kolejnych. Po prostu kliknij odnośnik (https://adwokatjurendt.pl/) i przeloguj się do nowej strony.

W takim przypadku ubezpieczenie w ZUS obejmowało będzie także członków rodziny zgłoszonych takim sposobem.

polski banknot dziesięciozłotowy

Autor: Fox Wu
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby zatrudnione na umowę o pracę otrzymują możliwość wzięcia urlopów wypoczynkowych, jakich wymiar dokładnie opisują regulacje prawne (kancelaria adwokacka – dobry wybór). O tym, kiedy otrzyma się wolne dni decydują kierownicy lub właściciel, i jest to uzależnione od tego, jak jest zorganizowana praca w danym przedsiębiorstwie. Często używane w wielu firmach są grafiki urlopów, dzięki nim wiadomo, jak w okresie wakacji będą pracować osoby z poszczególnych działów.

Urlop, jaki nie był użyty w danym roku na samym początku powinien zostać wykorzystany w roku następnym, chyba że zatrudniony zdecydował się rozwiązać umowę z firmą, gdzie był zatrudniony. W takich przypadkach osoba zajmująca się kadrami będzie musiała wiedzieć, jak obliczyć ekwiwalent za urlop i wypłacić takiemu pracownikowi odpowiednią sumę. Duże prawa podczas pracy mają również młode mamy, po narodzinach dzieci będzie się im należał przewidziany przepisami urlop macierzyński, a gdy zdecydują się kontynuować opiekowanie się maleństwem, to będą również mogły wziąć urlop wychowawczy zus na kolejne kilkanaście miesięcy.

jak obliczyć ekwiwalent za urlop

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *