Podatki za wynajem mieszkania.

Podatki w Polsce są trochę zagmatwane. Można rzec, że właściwie płacimy je od czegokolwiek. Także właściciel mieszkania wynajmowanego musi płacić podatek za najem. Ma on aczkolwiek możliwość wyboru rodzaju opodatkowania, co wpływa na wielkość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo posiadają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% bądź 32%.

Czy szukasz nowych danych na opisywany wątek? Jeśli tak, to przenieś się do źródła (https://www.eena.pl/podatki-w-holandii.html), na którym znajdziesz atrakcyjne komunikaty, które zapadną Ci w pamięć na długi czas.

Metodę rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu mieszkania i nie jest ona wyłącznie na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem kolejnego roku podatkowego.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek – aspatrust.com/uslugi-ksiegowe-i-rozliczenia-podatkowe.html – za wynajem ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezłożone i stosunkowo niskie, nie każdorazowo jest najlepszym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% pozostaje wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Księgowość, finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to tu można odpisać koszta uzyskania przychodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, koszty na wyposażenie i meble, wynagrodzenie pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest opłacalny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły wydatki między innymi powiązane z odnowieniem mieszkania.

Gdy już wybierzemy typ podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, powinniśmy zawiadomić o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, stosownego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy reguluje się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *