Dotacje unijne – co z nimi?

Flaga Unii Europejskiej
UE dostała ostatnio pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane bezpodstawnie. Takie uwagi są niesamowicie błędne, gdyż o walorach tej wspólnoty międzynarodowej mówi fakt, że nasz obszar właściwie jest wolny od starć (nie licząc niektórych państw półwyspu bałkańskiego, ale one do Unii nie należą). Oto trzy imperia, które w ciągu dwóch przeszłych stuleci rozegrały między sobą sporo katastrofalnych wojen, zaczęły ze sobą współpracować. Stało się tak z trzech pobudek.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie interesujące? Zobacz także podobne wpisy na ten omawiany wątek, które na pewno są równie wciągające.

Primo, administracja wyparła ideologiczne rządzenie. Teraz w przewadze są technokratyczne instytucje. Secundo, zjednoczenie polityczne zostało poprzedzone przez rozszerzanie współpracy gospodarczej.

No i najistotniejsza rzecz, mniej zasobne państwa członkowskie są finansowane przez zamożniejszych członków. To istotne zjawisko, bo gros konfliktów miało źródło w kwestiach ekonomicznych właśnie. To znany fakt, że w biedniejszym państwie łatwiej o rozbuchanie postaw szowinistycznych i konfrontacyjnych. A zniszczona po drugiej Wojnie Światowej Europa była zagrożona eskalacją następnego starcia, bo finanse publiczne państw były wyczerpane przez zbrojenia.

Fundusze Unijne odgrywają ogromną rolę w wyrównywaniu nierówności pomiędzy krajami członkowskimi. Składają się z trzech wielkich funduszy: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

EFS to generalnie 10 procent wydatków budżetu Unii Europejskiej. Dokłada do dużej liczby projektów, które może zaprezentować rząd państwowy, |samorząd terytorialny bądź inne organy władzy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wspomaga sporo gałęzi rozwoju. Do obszaru jego oddziaływania należy między innymi: gospodarka przestrzenna, konkurencyjność i turystyka.

Fundusz Spójności to instrument finansowy, który wspiera kraje, które właśnie przystąpiły do Unii Europejskiej, aby PKB zrównał się ze średnią generalną. Dla przykładu: Polska miała w trakcie trzech lat od momentu przystąpienia ponad 4000 000 000 euro.

B.S. Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *