Na czym opiera się Lean Management

Każdy właściciel przedsiębiorstwa, jej dyrektor i menadżer, walczy z problemem optymalizacji pracy oraz ograniczenia kosztów. Bez względu na to, o jakiej działalności, jakiej szerokości geograficznej i jakiej wielkości firmy mówimy.

Zbawienne może okazać się zastosowanie nowatorskiego rozwiązania określanego terminem Lean Management. Jest to jedna z metod zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności produkcją. Pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, szczególnie produkcyjnych.

Do lat 80 ubiegłego wieku produkcja przemysłowa opierała się na tworzeniu drogich i materiałochłonnych produktów, które były przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Fabryki w ramach takiej koncepcji tworzyły duże zapasy materiałów i gotowych wyrobów, posiadały rozdęte biurokracje , tym samym powodując perturbacje w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wtedy japońscy inżynierowie z zakładów Toyoty opracowali system zarządzania produkcją, który uprościł czynności wykonywane przez pracowników, umiejętniej wykorzystał ich czas i oszczędził im wysiłku.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Sukces zaskoczył pomysłodawców, linie montażowe Toyoty obniżyły nakłady o połowę, jednocześnie podnosząc efektywność a co więcej, pozwalając na sprzedaż z czterokrotnie większą marżą niż zazwyczaj.

Po przeczytaniu opisywanego wątku, wejdź na inny pełny opis, który posiada również ciekawe wiadomości – zobaczysz, że pochłonie Cię całkowicie.

W Polsce filozofia szczupłości znana i stosowana jest od końca lat 90. Liderem wprowadzenia Lean Management jest Dolny Śląsk, gdzie aż 50 przedsiębiorstw wykorzystuje techniki zarządzania przedsiębiorstwem oparte na zasadach eliminacji rozrzutności.
Jak można dowiedzieć się na , wdrożenie zasad Lean management jest związane z zarządzaniem zmianą w organizacji, albowiem Lean Management to nie tylko zasady, lecz głównie zachowania osób biorących udział w procesie. Dlatego zarządzanie zmianą opiera się przede wszystkim na motywacji, komunikacji i pozytywnym nastawieniu do zmian wśród członków zespołu – źródło na .

Istotną korzyścią wprowadzenia koncepcji Lean management będzie nie tylko poczucie zadowolenie pracowników i związanie przez nich swojej kariery z firmą na dłuższy okres, ale przede wszystkim rzeczywiste wskaźniki poprawy samej organizacji produkcji, mające związek z redukcją kosztów, skróceniem czasu dostawy, czy poprawą jakości, a co za tym idzie lepszym wynikiem finansowym całej firmy. Czy warto zatem rozpocząć rewolucję od załogi? Jak najbardziej!

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *