Obowiązki pracodawcy i pracownika przy zamianie miejsca zatrudnienia

Powiada się, że aktualnie świat się skurczył do rozmiarów ziarnka grochu, i zasadniczo tak jest. Oczywiste jest, iż najnowocześniejsze metody porozumiewania się miały na owo zjawisko ogromny wpływ. Ale przecie nie żyjemy tylko w wirtualnej rzeczywistości.

Prawdziwy świat również się zmniejszył, posiadamy coraz lepsze środki transportu. Kiedyś podroż z jednego końca Polski na drugi zajmowała tygodnie, potem kilka dób, a współcześnie autem czy pociągiem – najwyżej parę godzin. Samolotem nawet prędzej.

finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Takie warunki sprzyjają temu, by ludzie byli coraz to w wyższym stopniu ruchliwi, ekonomia też przekonuje nas do ciągłego ruchu w poszukiwaniu lepszego punktu do życia i praca. Doświadczenie powiada mi, iż średnio zmieniamy pracę co najmniej 5 razy w ciągu życia. Także z badań wypływa, że im porządniej wyuczony człowiek tym ma więcej możliwości na zmianę pracy co jakiś czas. Zmiana miejsca pracy jest częstokroć strategią na rozwinięcie kariery. Do tego dochodzi dodatkowo naturalna rotacja ludzi związana z życiowymi wyborami.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej kancelaria prawna Wrocław na ten temat – informacje będą zapewne niesamowicie fascynujące, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

Każde te działania sprawiają, iż pracodawca winien dokonywać pewnych czynności. W razie zmiany pracy czy też ustania stosunku pracy gdy pracobiorca nie może zużytkować urlop, przysługuje mu świadczenie pieniężne. podatek (czytaj też współczynnik ekwiwalentu) dokonuje się proporcjonalnie do ilości dni niewykorzystanego urlopu. Pracobiorca nie może zrzec się tego świadczenia finansowego.

Zarazem należy podkreślić, że pracobiorca nie może sam zdecydować czy chce zagospodarować przysługujący mu urlop czy dostać ekwiwalent. Zmiana pracy pociąga za sobą również mniej zauważalne skutki, jak wyrejestrowanie pracownika z ZUS. Chlebodawca ma obowiązek dokonać wyrejestrowania dwadzieścia cztery godziny po tym, kiedy wygasła przyczyna rejestracji. W największym stopniu istotne z punktu widzenia pracobiorcy zmieniającego punkt zamieszkiwania jest zmiana (o ile jest konieczna) urzędu skarbowego. Jak zmienić urząd skarbowy? To bardzo łatwe, wystarczy udać się do adekwatnego dla nowego zameldowania urzędu skarbowego i wypełnić odpowiedni blankiet. Warto wiedzieć, że omyłkowo złożone zeznanie podatkowe w dotychczasowym urzędzie skarbowym zostanie zwrócone do właściwej skarbówki z datą wpłynięcia do niewłaściwej.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *