Problemy z jąkaniem

Jąkanie to choroba, z którą w tym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć powinno się zadbać o odpowiednią opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i znajomi powinni zorientować się z czego jąkanie wynika, jak przebiega leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

PrzyczynyJednym z czynników sprawczych jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w wymowie małego dziecka. Próbuje ono w tym wypadku oddać słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być też problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach zewnętrznych jak przeżycia mocno stresujące w młodym wieku (np. koszmar senny) czy szkodliwe reagowanie na oznaki niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli spostrzeżemy u dziecka problemy z mówieniem, zwłaszcza, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, warto poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub [szukasz pracy] neurologopeda ze znacznym doświadczeniem zapewne będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze przedstawi sposoby leczenia.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to w tym miejscu też jest opublikowana świeża treść (https://szpitalpodolany.pl/), która z pewnością Ci się spodoba.

Terapia jąkania w znacznej ilości przypadków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty.

TerapiaMożna wymienić kilka metod terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne włączają takie działania jak praca nad identyfikacją i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Inną metodą jest nieco kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu sposobu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia wyjątkowo ważne jest stosowne wsparcie ze strony rodziny pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *