Nasze środowisko – nasz styl mówienia

Są różne profesje, a wszystkie z nich charakteryzują się fachowymi terminami. Z jednej strony w ten sposób możemy bez problemu się porozumieć pośród fachowców ze swojej dziedziny, z drugiej strony, konkretne środowisko jest przez to bardziej hermetyczne.

Nie tworzy się chyba jednak po to tych terminów, aby się czymś wyróżnić, niezbędne są one naturalnie do pracy. A każdy zainteresowany przecież, jeśli będzie pragnął się o czymś dowiedzieć może o tej kwestii doczytać. W erze dostępu do globalnej sieci to bezproblemowe.

Spacerujący ludzie

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Własny fachowy język posiadają lekarze i bibliotekarze, własnym slangiem posługuje się młodzież, własną grypserę mają więźniowie. Gdy jeden fotograf wymienia opinie z innym o własnym zestawie i sprzęcie studyjnym (więcej info znajdziesz w tym miejscu: specjalistyczne zestawy i sprzęty studyjne), to jeśli stwierdzi, że na jego sprzęt studyjny składają się też żarówki, to będziemy twierdzić, iż wszystko jest zrozumiałe, choć tak naprawdę na myśli ma fachowe żarówki. Z drugiej strony będzie całkowicie dziwaczne, gdy wspomni coś o żarnikach błysku, w takim momencie nie będziemy wiedzieli zupełnie, o co chodzi. Więcej wiadomości o tych specjalistycznych produktach możesz znaleźć w tym miejscu: żarówki sprzęt studyjny.

Specjalistyczny język odznacza się tym, że zaangażowani w niego ludzie potrafią

Ludzie siedzący na ławce

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

bardziej lub słabiej identyfikować się ze swoim otoczeniem. Czasem bowiem tak jest, iż jedna osoba akceptuje wszystko, co zaproponuje jej grupa, tym samym przyswoi jej sposób wysławiania i będzie to traktować, jak swój własny sposób mówienia, zaś innej osobie może nie przypaść do gustu ta hermetyczność i tak często, jak to możliwe będzie odrzucać styl tego typu mówienia. To, w której my będziemy grupie zależy od kilku wytycznych.

Jednym z takich wytycznych jest wychowanie, to w jaki sposób zostaliśmy wychowani, czy bardziej na członka grupy czy bardziej na samotnika. Samotnik będzie przyjmował bardziej własny styl zachowania, nie będzie umiał tak łatwo odnaleźć się tak w grupie, jak inni. Może być podejrzewany o negatywne myśli i szkodzenie grupie. Takie osoby nazywane są dziwakami.

Dużo też zależy, z jakimi osobami się zadajemy. Jeśli są to ciekawe, przyjacielskie osoby, to łatwiej będzie nam przyjąć ich sposób bycia i zachowywać się tak samo, w zgodzie ze sposobem bycia grupy, z którą się utożsamiamy. Jeśli jednakowoż będą to gbury to raczej będziemy odżegnywać się od tego stylu bycia. Choć taka prawda, że każdy jest inny i ma inne potrzeby, więc nie powinniśmy wyciągać jasnych i pewnych wniosków.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *