Jak działają sprężyny progresywne?

Nikomu nie ma potrzeby opowiadać, jak ważne jest zawieszenie w aucie. Konstruktorzy i naturalnie właściciele starają się ulepszyć auta, zwiększając komfort jazdy. Sprężyny wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i pewność kierowcy. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę inaczej niż zwykłe. Są bardziej elastyczne i sprawnie dopasowują typ pracy do sytuacji. Wygoda jazdy maleje, gdy sprężyny są gęste i krótkie, a tego typu rozwiązanie ma większość pojazdów. Nowoczesne sprężyny mają zupełnie inną konstrukcje: nie są równe, są zwężane, odstępy między zwojami też się różnią. Dzięki temu również przy nietypowym zawieszeniu podnosi się wygoda podróży.

Zmienić sprężyny na progresywne?
Dla wielu taki model sprężyn jest za bardzo nietypowy i raczej nie wierzą w ich działanie. Znane marki obecnie nie proponują takiego rozwiązania w nowych autach, dlatego sprężyny progresywne są tylko jako części zamienne.sprawdź szczegóły gmp italia dea gmp italia deaKłopotem może być to, że samochody są stabilne w inny sposób przy zakrętach. Rzeczywiście, ich działanie jest zmienne w zależności od manewrów. Pojazd może inaczej reagować na skręty w różne strony, inaczej działa przy hamowaniu. Trzeba się przyzwyczaić do ich reakcje i nauczyć kontrolować samochód.

Autor: Opel

Instalacja
Kolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a typowymi jest podział (Warszawska kancelaria adwokatów- http://www.kancelaria-cpr.pl/oferta/podzial-majatku/) na część dolną i górną. Powinniśmy zainstalować je w warsztacie, bo nie warto testować własnych odpowiednią wiedzę. Ekspert ma zamontować sprężyny w odpowiednim kierunku, by działały jak należy.

Inne normy są identyczne, jak przy montażu sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na tej samej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?
Przy okazji można zwrócić uwagę, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są konieczne. Dobrze zrobić szczegółowy przegląd zanim nadejdzie zima, żeby nie bać się wypadków. Sprężyny korodują w zimowych drogowych warunkach, a sól, która jest rozsypywana przede wszystkim ma zły wpływ.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *