Co należy wiedzieć o sprężynach?

Na zajęciach fizyki jedynie wybrani przykładali wagę do tematów objaśnianych przez panią na tablicy. Wypisywano tam dziwne sformułowania, przykładowo energia kinetyczna, energia potencjalna pola lub sprężystości… Ciężko oczekiwać pasji i zainteresowania na tego typu nazwy, ale warto posiąść ogólne pojęcie, jak te czy inne tajemnicze nazwy wpływają na nasz świat. Skomplikowane?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Tylko na początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność danej, sprężystej formy, do wykonania pewnej pracy fizycznej. Jednym słowem: sprężyny. Tu warto zastanowić się, jak często widzimy na swojej drodze sprężyny w wielu formach i w przeróżnych użyciach, niejednokrotnie zupełnie niedostrzegalne, niedostępne przed spojrzeniem laika.

Prostym przykładem sprężyny jest ten, jaki w pierwszej chwili przychodzi na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego sprężeniu. Takiego typu sprężyny znajdziemy w przeróżnych zastosowaniach, począwszy od zwykłych długopisów, poprzez resory w autach, do resorów większych urządzeń, takich jak wagony kolejowe. Taka pozornie bardzo prosta część to zwyczajnie zwinięty drut lub pręt o różnych rozmiarach.

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie publikującym pokrewne treści. Są tak samo fascynujące, gdyż dotyczą tego samego zagadnienia.

Wytwarzanie takich sprężyn na naszym kontynencie i na całym świecie jest szczególnie powszechna ze względu na różne zastosowania.

Następnym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest tak powszechna, ale wszyscy, którzy trzymają w domach pewne starszego typu zabawki nakręcane kluczykiem, nakręcane zegarki na rękę czy zegary naścienne, może pojmą, jak często takiego rodzaju sprężysty element stanowił napęd (https://www.arapneumatik.pl/k-42-napedy-liniowe-silowniki-elektryczne-parker-origa) bardzo powszechnych maszyn – również zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w wielu miejscowościach. Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny tych mikroskopijnych i takich wielkich rozmiarów to dość specjalistyczne produkcje, tego rodzaju sprężyny wciąż są obecne w wielu rozwiązaniach technologicznych i wytwarzane w europejskich krajach.

Poza tymi dwoma, przychodzącymi na myśl się w pierwszej kolejności, przykładami, fabryki produkujące elementy sprężyste oferują pełną gamę pozostałych wyrobów: sprężyny do kompresji, do dekompresji, taśmowe, a nawet tak trywialne elementy jak kółeczka do kluczy… A całość opiera się właśnie na prostej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *