Typy podatku dla osób wynajmujących dom

Osoba, która wypożycza mieszkanie jest zobowiązana do zapłacenia podatku do Urzędu Skarbowego od otrzymanego z wynajmu profitu. Jakim sposobem to winna zrobić definiuje przepis o podatku dochodowym od osób fizycznych i kodeks o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych zysków zarabianych przez osoby fizyczne.

Inwestycje, nieruchomości

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jak rozpoczynamy najem domu i wolimy opłacać ryczałt od zysków z takiego tytułu powinniśmy dostarczyć deklaracja o wyborze takiej postaci opodatkowania szefowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na lokalizację zamieszkania nie dalej aniżeli do 20 dnia miesiąca występującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód z takiego tytułu. Wynajmujący lokale muszą przeanalizować, która postać opodatkowania jest w ich konkretnym wypadku najlepsza . Przystępne dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w charakterze wynajmowania lokali są dwa wielce odmienne metody rozliczeń z fiskusem: z pomocą akcyzy od dochodów rejestrowanych (stawka 8,5%), na prawach schematycznych (stawki progresywne 18% i 32%).

mieszkania do wynajęcia

Źródło: flickr.com
Wydawać by się mogło, że bardzo ciekawą formą rozrachunków dla podatnika stanowiłoby podatku o stawce 8,5%, ale to może okazać się kłamliwe. Mniejsza stopa naliczana jest od przychodu, a więc po prostu od sumy otrzymywanego przez właściciela czynszu. W przypadku rozliczenia na regułach ogólnych (stawka 18 i 32%) podstawą do wyznaczenia podatku od wynajmu jest nie przychód, ale dochód, a więc przychód zmniejszony o koszty jego uzyskania. W efekcie może się okazać, że podatek za wynajem rozliczany na regułach ogólnych będzie, pomimo wyższej stopy w gruncie rzeczy kwotowo mniejszy niż w wypadku kalkulowania ryczałtem ze stawką 8,5% (więcej bonusów na Pożądane byłoby zwrócić uwagę, że poza corocznym odprowadzaniem podatku z tytułu umowy najmu, podatnik zmuszony jest również co miesiąc względnie kwartalnie odprowadzić do urzędu skarbowego przedpłatę na podatek. W celu policzenia wysokości zaliczki, powinno się obliczyć pozyskane dochody pełne.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *