Różnice w wysokości podatku w zależności od wariantu opodatkowania wynajmujących nieruchomość

Jeżeli wypożyczamy dom, to mamy możliwość wybrać najbardziej korzystnej rodzaju opodatkowania. Przy porozumieniach wynajmu przeszkód podatkowych bywa niemało i dotyczą one właściciela domu. Podstawowym jest dobór trybu rozliczania z urzędem podatkowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która rozpoczęła zdobywać dochód z najmu i chciałaby płacić podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stopą 8,5 proc., powinna zawiadomić o tym fakcie szefa urzędu podatkowego właściwego dla lokalizacji zameldowania. O ile tego nie uczyni, będzie zmuszona opłacać podatek według miary podatkowej. W celu wybrania ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, wystarczy przesłać pisemną deklarację, nie później niż do 20. dnia miesiąca występującego po miesiącu, w którym zdobyliśmy pierwszy dochód z najmu. W większej części sytuacji opłacania jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. opłaca się lepiej niż opłacanie podatku wedle wielkości podatkowej. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, stąd nie zwiększa kwoty dochodów do potrącenia stosownie do skali podatkowej. Więcej artykułów:
Następną ewentualną postacią płacenia podatku od najmu mieszkania prywatnego jest skala podatkowa. Oznacza to płacenie podatku wedle aktualnej w danym roku miary, teraz stopy są dwie (18 i 32 proc.).

Przyznasz raczej, że analizowany post jest niebanalny. Jeżeli więc masz ochotę przestudiować go głębiej, zobacz info będące tutaj.

W przypadku, gdy posiadacz ma duże koszty powiązane z dzierżawieniem mieszkania, wtedy bardziej zyskowna powinna być dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania będzie zmniejszony o koszty, a w rezultacie podatek do opłaty mniejszy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Należałoby także dodać, że jeżeli dom jest wynajmowany wspólnie przez parę małżeńską, to wolno wyjątkowo stosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak uzyskiwać dochody z wielorakich źródeł, inaczej na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem biznesu, a druga pracuje na umowę o pracę.

W sumie, opcja rodzaju opodatkowania to sprawa pojedyncza, aczkolwiek przy aktualnej wielkości stawek, w większej części wypadków bardziej opłacalny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że dzierżawca rzadko ponosi duże wydatki, które zdołałby potrącić od dochodów.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *