Za takie niedopatrzenia możemy wiele zapłacić

Musimy wspomnieć, iż każdy posiada prawo do wygłaszania własnych wizji, a jeśli jeszcze zrobi to publicznie i dzieli się z kolejnymi swoimi analizami, to tym mocniej musimy dopilnować, żeby powielając jego słowa mówić, kto tak na pewno jest ich autorem. Jeżeli przepisujemy gdzieś jakieś zdanie i nie zaznaczymy autora, może się okazać, że wpadniemy w wielkie trudy oraz za własną nieuwagę poniesiemy bardzo dotkliwą karę.

Naruszenie praw autorskich zdarza się dosyć częstoWszyscy wiedzą czym jest plagiat i jednocześnie mają świadomość jak go ominąć, a mimo wszystko okazuje się, iż co chwilę jest on popełniany. Kiedy przepisujemy z jakiejś książki zdanie identycznie w słowo w słowo, to powinno być ono opatrzone cytatem i przypisem, gdzie znajdziemy jego pełną wersję, ponieważ w przeciwnym razie może zjawić się autor (polecamy sprawdź to koniecznie). Jeżeli nie pragniemy stosować cytatów, to musimy starać się pisać w taki sposób, aby to samo zaznaczyć kolejnymi, własnymi słowami.

prawo

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com

Od czasu do czasu następuje przeniesienie praw autorskich, a więc autor zrzeka się praw do konkretnego tekstu, przyrzeka, iż nie będzie sobie rościł do niego praw i nie będzie się domagał za niego więcej pieniędzy. Dzieje się tak przeważnie w momencie tworzenia przeróżnych artykuł, gdzie prawa do konkretnego tekstu są przenoszone na konkretną agencję oraz to ona teraz może nimi odpowiednio rozporządzać, a autor nie może już ich więcej powielać.

Własność przemysłowa jest ważna
Każda przedsiębiorstwo posiada własny sposób funkcjonowania, a co się z tym łączy posiada swoją recepturę przygotowywania własnych przedmiotów. Jest to jej własność przemysłowa, której chroni oraz której nikt obcy nie może uzyskać. Im lepiej jest ona chroniona, tym znaczniejsza szansa, iż nikt nie będzie miał szansy się pod nią podszywać oraz opatrywać jej przedmiotów swoją marka.
Wbrew pozorom są to bardzo ważne sprawy
Kiedy komuś zdaje się, że prawa autorskie oraz prawa do własności przemysłowej, to nic dużego, to powinien spojrzeć na kary, jakie są wykorzystywane, kiedy te dwie rzeczy zostają złamane. Za posiadanie praw do danej publikacji, czy do konkretnego pomysłu można otrzymać od czasu do czasu bardzo spore pieniądze, nic więc dziwnego, iż każdy tak pilnie strzeże własnych praw i dokłada wielkich sił, aby były one respektowane przez inne osoby. Warto o tym pamiętać, jeżeli wspomagamy się jakąś inną publikacją i chcemy wykorzystać to, co zostało w niej zapisane.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *