Czym jest polityka prywatności i jak ją poprawnie stosować?

Prawo do prywatności powinna posiadać każda osoba. To człowiek powinien decydować o tym, jakie szczegóły z jego życia są oddawane do informacji dla innych osób. Warto o tym pamiętać oraz egzekwować to prawo. Z tego względu tak istotne znaczenie ma aktualnie polityka prywatności. Co kryje się pod tym pojęciem?

Jest to szczegółowy dokument, jaki powinien być zamieszczony na każdej stronie internetowej. Zapisane w nim muszą być możliwie jak najbardziej dokładne dane dotyczące tego, które informacje o osobach wchodzących na konkretną witrynę są gromadzone. W dokumencie przybliża się również sposób, w jaki tego rodzaju dane zostaną spożytkowane. Ma to w istocie duże znaczenie, jako że dzięki informacjom użytkownik może zdecydować, czy chce z tej witryny skorzystać. Polityka prywatności przeważnie opisuje, czy zgromadzone na stronie dane o osobach, jakie ją odwiedzały, są przekazywane jakimkolwiek firmom. Poza tym, internauta ma prawo dowiedzieć się, jakim sposobem posiadane przez stronę dane są chronione przed wyciekiem.

strona internetowa

Autor: The Descrier
Źródło: http://www.flickr.com

Bezpieczeństwo w internecie to obecnie rzeczywiście istotny temat. Z jakiego powodu? Głównie przez wzgląd na fakt, że z sieci korzysta dużo osób i ich prywatność jest wystawiona na szwank, w szczególności przez działania hackerów. Co jakiś czas wyciekają dane dotyczące różnego rodzaju haseł bądź fotografie, w szczególności znanych gwiazd. Internauta ma wobec tego prawo (klikaj) wiedzieć, które informacje o nim przechowuje strona internetowa, z której zamierza skorzystać (kompleksowy artykuł na temat polityki prywatności).

Co więcej, dużo mówi się o ochronie danych osobowych. Tylko ich właściciel ma prawo – więcej na ten temat tutaj – zgodzić się na ich przetwarzanie oraz przekazywanie. Najczęściej robi to akceptując regulamin strony, na której zakłada swoje konto. Warto wziąć to pod uwagę oraz starać się chronić swoją prywatność. Jeśli planuje się przykładowo założenie jakiegokolwiek konta, idealnym rozwiązaniem będzie drobiazgowe zapoznanie się z ową polityką prywatności i przestudiowanie jej postanowień, żeby mieć pewność, iż strona internetowa czy firma będzie faktycznie zadowalająco chroniła nasze dane i nie będą one wystawione na niebezpieczeństwo. Dziś na szczęście tego rodzaju zagadnienia regulowane są przy pomocy polskiego prawa. Powołana jest w tym celu odpowiednia instytucja, czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (sprawdź informacje na

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *