Nauka języka polskiego

Wiele osób z całego świata twierdzi, że polszczyzna jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Wypływa to zarówno z kłopotliwej gramatyki, jak i z wymowy, która cudzoziemcom przysparza wielu problemów. Także samym Polakom czasami ciężko jest do końca pojąć niektóre zasady gramatyki czy pisownię i wymowę niektórych określeń. Kłopotliwa bywa liczba przypadków, która w tym języku jest wyjątkowo wysoka.

lekcje angielskiego

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz tego język polski od w zasadzie każdej zasady przewiduje wielką liczbę wyjątków, które można jedynie zapamiętać. Obcokrajowcy pragną opanować język polski z różnych przyczyn. Tym, który pojawia się szczególnie często, jest posiadanie partnera lub partnerki w Polsce i wyjazd do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei jest łatwość w uczeniu dzieci obydwu różnych języków, którymi władają dorośli. Takie rozwiązanie jest bardzo pozytywne w nauce języków, gdyz dzieci najłatwiej przyswajają sobie nowe słówka i reguły.

Elementarze i nauka czytaniaNa terenie Polski przyjęło się, że nauka pisania i abecadła przebiega za pomocą elementarza. Z książką tego rodzaju pociecha zapoznaje się zazwyczaj w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W książce takiej przedstawione są poszczególne litery polskiego alfabetu, najczęściej ozdobione ilustracjami ułatwiającymi utrwalanie wiedzy. Są tam także proste wierszyki i piosenki opierające się na alfabecie. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice przywiązują do tego wagę. Nauka porządnego i kształtnego pisania w większości przypadków odbywa się w szkole, w pierwszych klasach – link do odpowiedniej strony.

szkoła

Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemcówJak już zostało wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa niezwykle kłopotliwy do nauczenia się. Charakterystyczne jest to, że zwykle niepolecane jest przyswajanie go z elementarzy i podręczników samodzielnie. Wynika to szczególnie z zawiłości w wymowie. Najlepszym rozwiązaniem jest często udanie się na kurs języka polskiego, lub też opanowywanie go w życiu codziennym przy okazji wyjazdu do Polski. Nauka może też odbywać się w sposób bardziej innowacyjny, z zastosowaniem technologii. Przykładem mogą być specjalne szkolenia (telefon), które prowadzą rozmaite instytucje, a które odbywają się z wykorzystaniem programów takich jak Skype.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *