Sprężyny są w każdym miejscu

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz bardzo ważna.

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, gołym okiem zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Są również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci.

Kliknij na odnośnik oznakowanie poziome cienkowarstwowe, on przybliży Ci temat, który Cię aktualnie zafascynował. Przeczytaj artykuł, posiadający ciekawe informacje.

Sama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można kupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *