Sprężyny są w każdym miejscu

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w większości przedmiotów codziennego użytku? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Świetnym przykładem będzie chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz bardzo ważna.

A kanapa? Oczywiście, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci.

Zainteresowało Cię to zdanie? Jeśli tak, to z radością pragniemy Cię zawiadomić, że następny ciekawy wpis (https://www.sportwheels.pl/Ile-kosztuje-prostowanie-felgi-aluminiowej-news-pol-1595837078.html) oczekuje na Ciebie na dalszej witrynie – zanurz się w niej z radością.

Trzeszczące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są komfortowe i wytrzymałe i nie grozi nam, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A bywały i tego typu przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy spojrzymy na podwozie, lub pod maskę bez problemu, gołym okiem zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Są również sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy możemy zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci.odnośnik oznakowanie poziome cienkowarstwowe oznakowanie poziome cienkowarstwoweSama sprężyna zresztą też. Chyba w każdym kiosku można kupić bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *