7 pytań nt. ścieżki kariery

Gdy pojawiła się w naszym kraju moda na studiowanie, w latach 90., zupełnie zapomnieliśmy o wykształceniu zawodowym. A szkoda, bo aktualnie brakuje takich fachowców. Wielu jest magistrów rożnych kierunków bez szans na bardziej udane życie, którzy nierzadko wyjechali do innych krajów, by jakoś funkcjonować, a mała jest ilość specjalistów z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci również wyjechali, bo tam zarobią naprawdę większe pieniądze.

Każdy kto mieszkał na Wyspach Brytyjskich to dostrzegł: w każdym miejscu pełno naszych rodaków, choć najczęściej można ich zobaczyć właśnie w okolicach remontów czy innych miejsc, w których potrzebni są fachowcy od budowlanej roboty. To oni właśnie maja możliwość solidnego zarobku, kiedy wyjadą za granicę. Są tak naprawdę osoby, które zdobywają fajną pracę w biurze i tam solidnie zarabiają, ale jakby zestawić pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby dosyć nierówna.

W sumie to zwyczajne, nasi rodacy są cenieni za pracę fizyczną, mówi się o nas, jako o konkretnych pracownikach, którzy są w stanie robić wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na swoim fachu i umiemy pracować bardzo długo. Są wspomniane również negatywy, przykładowo, picie alkoholu, lecz nie mają one szans w zestawieniu z zaletami, jakie oferują nasi pracownicy. Ostatnio zaczyna się trochę zmieniać też w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się porządnie nim wybiorą odpowiednie studia, gdyż w mediach słyszy się co jakiś czas, iż po studiach nic nie ma, iż jest bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier naszego kraju stwierdził, że „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż powiedział to człowiek, który też jest po studiach, a dodatkowo człowiek przy władzy, który ma przecież wpływ na sytuację w kraju. Mniejsza z tym jednak. Najistotniejsze jest to, że aktualnie na przykład taki stolarz, który gwarantuje usługi stolarskie może mieć bardziej godne życie niż człowiek po kilku kierunkach, bo taki człowiek ma twardą i realną zdolność, na którą jest zapotrzebowanie. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli , nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic w praktyce nie potrafią.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *