Nie respektujemy przedmiotów… dopóki je dzierżymy

Większość zawodów wymaga wielu różnorodnych pomocy. Jak zbudować dom bez cegłówek czy pustaków? Czy można wykonać fotografię bez aparatu? A jak pomalujemy pomieszczenie bez farby? I czy da radę notować bez papieru i pióra? I na sam koniec: czy można istnieć bez finansów?

Tego typu oczywiste pytania są częściej domeną myślicieli i dzieci, które chcą wiedzieć wszystko, niźli szarych ludzi z realnymi problemami na głowie. Jednakowoż czasami musimy się nad tym zastanowić, żeby docenić, to co mamy. Bo cały czas utyskujemy na przykład, iż posiadamy zbyt mało pieniędzy, ale nie uwzględniamy w tym wszystkim, skąd się wzięły te pieniądze. Oczywiście, z naszej ciężkiej pracy, lecz bez pracy nie tylko nie ma kołaczy, lecz nie ma również kasy.

Fotel bujany

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

A za zarobione pieniądze możemy kupić różne przedmioty, jakich byśmy nie posiadali gdyby nie pieniądze. Jednakże czasami płacimy za nie tak swobodną ręką, jakby to było zwyczajne, iż kupujemy akurat tą rzecz. A nie jest to takie jasne, nie jest takie oczywiste, co ujawniają bolączki ludzi, którzy mieli wszystko i potracili wszystko z dnia na dzień. Byli przy kasie, stać ich było na

Figurki

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

wszystko, do trwonienia pieniędzy mieli lekką rękę, co kluczowe nie zastanawiali się nad tym, iż wydali tysiąc czy dwa tysiące. No dzień, jak co dzień.

Aż nadszedł kryzys i z takiego bajkowego życia rozpoczęła się jedna z wielu bitw o przetrwanie. Od tej pory już nie – idź do serwisu – było lekkiej ręki do trwonienia kasy, teraz nadszedł okres strasznej doli i żebraniny. Obecnie trzeba było liczyć, ile jeszcze drobnych brakuje, aby zarobić na chleb czy butelkę nalewki.

Wcześniej tyle kupowałeś rzeczy, że tego nie kontrolowałeś, byłeś fotografem, więc posiadałeś niezliczone tła fotograficzne (specjalistyczne tło fotograficzne), stoły bezcieniowe czy światłomierze (profesjonalny światłomierz) w swoim prywatnym studiu, a dzisiaj… Obecnie bilans twojego dnia to dwie bułki, jakaś zupa i przeterminowana konserwa wyłowiona ze śmietnika.

Doceniajmy więc przedmioty póki je posiadamy, bo nie ma rzeczy pewnych, i możemy obudzić się w jakiś dzień bez grosza, chociaż jeszcze wczoraj posiadaliśmy wszystko, tak dużo, że aż nie liczyliśmy tych bogactw. Dopiero, bowiem człowiek na skraju nędzy rozumie sobie, że każda rzecz, którą posiadamy jest ważna.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *