Opodatkowanie domu. Doradztwo podatkowe radzi

Podatki w naszym kraju są dość zagmatwane. Można rzec, iż praktycznie płacimy je od wszystkiego. Również właściciel lokalu mieszkalnego wynajmowanego musi opłacać podatek za najem. Ma on jednakże możliwość wyboru rodzaju opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Jednakże takie prawo mają osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na zawsze, gdyż można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na regułach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy pomiędzy rzeczywiście pozyskanym dochodem z najmu a kosztami jego uzyskania.

Po przeanalizowaniu tego wpisu, odkryj także (https://magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/alimenty-warszawa.html) inne informacje na prezentowany temat, które okażą się nie mniej zajmujące.

Należy pamiętać o tym, że aby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym wypadku także indywidualnie obliczamy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do adekwatnego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, albowiem jest to pierwszorzędna forma opodatkowania.

Masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Musisz wejść na nową stronę i tam dowiedz się więcej (https://www.adwokatchojka.pl/) wiadomości.

Jeżeli nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to dopadną nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. W przypadku gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę niskie, nie każdorazowo jest najlepszym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest tylko do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już znacznie większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo dokładnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta zyskania zysku takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, pensja dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest przychylny głównie dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi związane z odświeżeniem mieszkania – pomocne wskazówki.

W momencie, gdy nie wiemy, jaki rodzaj podatku wybrać możemy skorzystać z pomocy. Bardzo dużo jest publikacji na temat rozliczania najmu. W nich odnajdziemy takie wiadomości jak na przykład, kiedy można opłaty opłacać] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najkorzystniejszą postać opodatkowania, co można zaliczyć do kosztów i masę innych wartościowych wskazówek. Jeszcze szybciej możemy zdobyć podobne wskazówki wpisując w wyszukiwarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.

M.G. Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *