
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% a także rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na zawsze, gdyż można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.
Przy opodatkowaniu na regułach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy pomiędzy rzeczywiście pozyskanym dochodem z najmu a kosztami jego uzyskania.
Po przeanalizowaniu tego wpisu, odkryj także (https://magdalenagrzeskowiak.pl/prawo-rodzinne/alimenty-warszawa.html) inne informacje na prezentowany temat, które okażą się nie mniej zajmujące.
Należy pamiętać o tym, że aby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym wypadku także indywidualnie obliczamy miesięczną zaliczkę za podatek i płacimy ją do adekwatnego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, albowiem jest to pierwszorzędna forma opodatkowania.
Masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Musisz wejść na nową stronę i tam dowiedz się więcej (https://www.adwokatchojka.pl/) wiadomości.
Jeżeli nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to dopadną nas konsekwencje karno-skarbowe, które reguluje przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. W przypadku gdy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezagmatwane i w miarę niskie, nie każdorazowo jest najlepszym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest tylko do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już znacznie większy i wynosi 20%. Warto samemu bardzo dokładnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.
Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta zyskania zysku takie jak przykładowo: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, pensja dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek ten jest przychylny głównie dla osób, które niedawno poniosły koszty między innymi związane z odświeżeniem mieszkania – pomocne wskazówki.